Güncel

Boğaziçi eylemi gerekçesiyle gözaltına alınan öğrencilere cinsel saldırı

Kayyum rektör protestolarına katıldıkları için gözaltına alınan LGBTİ+ aktivisti Havin Özcan ve Kadınların Kurtuluşu aktivisti, Yıldız İdil Şen, çıplak aramaya maruz kaldı ve tecavüzle tehdit edildi.

Öğrencilerin evlerini sabah saatlerinde bakın düzenleyen polis,  kapıları kırarak uzun namlulu silahlar ile girdi. Polis, delil olarakta kitap ve dergileri aldı. Uzun namlulu silahlar gözaltı sırasında öğrencilerin kafalarına dayandı.

Polis ayrıca, öğrencileri taciz ederek, öğrencilere tecavüz tehdidinde bulundu. Hastanede polisler tarafından herkesin içinde LGBTİ+ kimliklerinden dolayı ayrımcı hakaretlere maruz kalan Havin Özcan ve Yıldız İdil Şen, ölümle ve cop ıslatılarak tecavüzle tehdit edildi.

Gözaltına alınan üniversite öğrencileri ile ilgili soruşturma dosyası olmadığı halde gözaltı işlemi yapıldığı ortaya çıktı. Polisin, Havin Özcan çıplak arama yaptığı Yıldız İdil Şen’e de çıplak arama uygulamak istediği öğrenildi. Gözaltındaki öğrenciler açlık grevinde. Ancak kendilerine şeker verilmiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu