GençlikGüncel

Boğaziçi gözaltılarıyla dayanışmak yasak; Çağlayan Adliyesi önünde polis saldırısı (Güncelleniyor)

Dün Boğaziçinde gözaltına alınan arkadaşlarıyla dayanışmak isteyen ve gözaltına alınan öğrenciler bugün Çağlayan Adliyesine çıkarıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrenciler için Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı. Polis arkadaşlarıyla dayanışmak için Adliye önünde öğrencilerin biraraya gelmesine izin vermedi. Kalkanlarla öğrencilere saldıran polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Saldırı sırasında Çağlayan’da haber takibi yapan artı-gerçek muhabiri Yağmur Kaya da gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Dün, kampüste LGBTİ+ bayrağı açtığı için gözaltına alınan 4 öğrencinin serbest bırakılması için Kuzey Kampüs önünde bir araya gelen öğrencilere polis saldırmış, bu saldırıda da 24 öğrenci gözaltına alınmıştı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bugün adliyeye çıkarılan arkadaşlarıyla dayanışmak için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önüne çağrı yapmıştı.

14.40: Polis saldırısında 22 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında HDK LGBTİ+ aktivisti Yıldız İdil Şen, Boğaziçi TV haber ekibi de bulunuyor. Gözaltındaki öğrencilere ters kelepçe yapılıyor.

Gözaltı sayısının 40’a çıktığı öğrenildi.

14.45: Çağlayan Adliyesi önünde gözaltına alınanların bindirildiği gözaltı aracında polisin uygulaması ise dikkat çekti. Gözaltına alınan erkekleri başka bir araca almak isteyen polise gözaltındakiler tepki göstererek “Harem selamlık uygulaması mı yapılıyor?” dedi. Polis de “Evet, burası Türkiye” yanıtını verdi.

Polis öğrencileri işkence yaparak gözaltına aldı. Öğrenciler gözaltına alınırken sloganlarla işkenceye tepki gösterdi.

15.00: Gözaltına alınan öğrenciler hastaneye götürülüyor. Ardından gözaltıların Vatan Emniyete götürüleceği öğrenildi. Polis çağlayan önünde arkadaşlarını bekleyen diğer öğrencilere de dağılın uyarısı yapıp gözaltıyla tehdit ediyor.

15.26: Boğaziçi Dayanışmasından çağrı: Bugün Çağlayan’a arkadaşlarımızı almaya geldiğimiz için 33 arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Tüm Boğaziçilileri saat 17.00’da Kuzey Piramit’e çağırıyoruz.”

20.15: Dün Boğaziçi’nde gözaltına alınan öğrenciler bugün İstanbul Adliyesi’nde, savcılık ifadelerinin ardından 2 kişi ev hapsi diğerleri adli kontrol talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.  Hakimlik 24 öğrenciyi adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu