GüncelManşet

Botan’da direniş nöbeti 6. gününde

H. Merkezi: Cizre’de devam eden ablukalara ve katliamlara karşı Botan yürüyüşçülerinin Nusaybin’de başlattığı direniş nöbeti Türkiye’nin dört bir yanından gerçekleşen katılımlarla büyüyor. 

Cizre’de ki ablukayı kırmak ve halkın direnişine destek olmak amacıyla DBP’nin çağrısıyla başlatılan Botan Yürüyüşü’nün ilk adımı olan Nusaybin’in Girê Mîra Mahallesi’ndeki direniş nöbeti eylemi 6’ncı gününe girdi. Botan Yürüyüşü kapsamında öncesi Muş, Van, Hakkari, Erzurum, Adıyaman, Malatya ve Antep’in aralarında bulunduğu çok sayıda Türkiye Kürdistanı’ndan yüzlerce kişinin katıldığı direniş nöbetine Türkiye metropollerinden de insanlar katılmaya başladı. İzmir, Manisa, Ankara ve İstanbul’dan gelen yüzlerce kişi Girê Mîra Mahallesi’ne ulaştı.

Nöbete katılanların arasında ESP, Devrimci Parti, SYKP, DHF üyelerinin yanı sıra emek KESK, TMMOB, SES gibi emek meslek örgütlerinden emekçiler ile farklı inanç ve halklardan temsilciler de bulunuyor. HDP milletvekilleri ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de direniş nöbetine katılanlar arasında.
Nöbet direnişine önümüzdeki günlerde Gezi İsyanı’nda, Suruç ve Ankara patlamalarında katledilenlerin ailelerinin de katılması bekleniyor. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu