GüncelManşet

Bravo işçileri: Ürünü Ben Yaptım Ama Paramı Alamadım!

H. Merkezi: 2016 Mayıs’ında 140 Bravo işçisi, fabrikanın alacaklılar tarafından basılıp kapatılması ve patronların kaçması sonucu 3 aylık maaşlarını, kıdem tazminatlarını alamadan işsiz kalmıştı.

Fabrikanın üretim yaptığı markalardan Zara’ın sorumluluğu kabul etmemesi üzerine, firmanın ürünlerinin içine “Alacağınız ürünü ben yaptım ama paramı alamadım” yazılı etiketler yerleştirildi.

 

Zara, Next ve Mango’ya üretim yapan Bravo hazır giyim fabrikasında çalışan işçiler, fabrikanın bir gecede boşaltılıp, işverenin kaçması üzerine son 3 maaşları ile kıdem ve ihbar tazminatlarını almadılar.  Bunun üzerine işçiler, fabrikanın üretim yaptığı Zara, Next ve Mango’yla görüştüler.

Zara’nın uluslararası küresel sendika ile yaptığı sözleşmede kendi tedarik zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmi olarak kabul etti. Ancak şirketin bir yıldır işçilerin parasını ödememesi üzerine Eylül ayında imza kampanyası başlattı.

 

Bravo işçileri seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazalarına giderek ürünlere, o ürünleri ürettiklerine dair etiket yerleştirdiler.

Bu etiketleri gören bazı tüketiciler sosyal medyadan paylaşarak sorunun çözülmesini istediler.

 

İşçilerin hazırladığı “Alacağınız ürünü ben yaptım ama paramı alamadım” başlıklı etikette, şu ifadelere yer verildi:

 

Alacağınız Ürünü Ben Yaptım Ama Paramı Alamadım!

Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!

İmza kampanyamıza www.change.org/p/bravoiscileri adresi üzerinden imza atarak ödemelerimizin yapılması konusunda bize destek olabilirsiniz.

Ya da bu etiketin fotoğrafını çekerek #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Biz Temiz Giysi Kampanyası olarak Zara, Next ve Mango’nun derhal işçilerin sesine kulak vererek alacakları ödemelerini talep ediyoruz.” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu