GüncelManşet

Bu bir işgal değil, burası zaten bizim! (Röportaj)

İstanbul: Karşı Gazetesi çalışanları dün (13 Nisan) gazetenin son sayısı olduğunu ve şirketin kapatılacağını öğrenmeleriyle beraber Zeytinburnu’ndaki gazete binasında işgal eylemi gerçekleştirdiler.

9 Kasım’da günlük gazete olarak yayın hayatına başlayan Karşı Gazetesi’nden süreci ayrıntılarıyla öğrenmek üzere Özlem Akçan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

      Ö.G.:Nasıl bir süreç ile beraber işgal eylemi başladı biraz anlatabilir misiniz?

Ö.Akçan:Dün saat 16:00-16:30 gibi toplantıda gazetemizin son sayısının çıkarıldığı açıklandı ve patronun şirketi pes edeceği söylendi. Daha sonra biz gazeteyi bitirdikten sonra haklarımızı nasıl alabileceğimizi sormaya başladık ve bize net hiç bir şey söylenmedi. Yani ödenecek, paranız bizde kalmaz ama şimdi değil, şuan param yok, daha sonra ödenecek gibi klasik açıklamalar yapıldı bu tarz süreçlerde hep olduğu gibi. Bize resmi bir tebligat da yapılmadı işten çıkarıldığımıza dair. Sadece son sayıyı yaptığımız ve kapatılacağı söylendi. Dolayısıyla biz hala buranın işçisi konumundayız ve gitmedik binayı terk etmeme kararı aldık. Bunu iki nedenle yaptık: Burası hem bizim iş yerimiz, mağdur olduk. İnsanlar işlerini bırakıp geldiler burada hiç satmasa da uzun zamandır kendisini döndürecek şekilde gazetenin satıldığı açık açık ortadadır. Ve 1 sene boyunca bizlerin maaş alabileceği söylenmişti hem bu açıdan mağdur olduk, hem de bir anda işsiz kaldık. Biz de gitmeme kararı aldık. Eğer buradan gidersek hala işçi konumunda olduğumuz için üç gün gelmediğimizde biz işten çıkarılabiliriz. Bu yüzden de gitmedik, buradayız. Buna işgal demiyoruz aslında çünkü burası bizim yerimiz. Haklarımızı alana kadar da buradayız. Güvenliğimizden çaycımıza kadar 91 emekçinin hakkını alana kadar buradayız.

Ö.G.:Bundan sonra ki süreçte ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ö.Akçan:Bu durum devam edecek. İnternetteki arkadaşlar işten çıkarılmadığı için onlar işlerine devam ediyorlar. Gazetenin basılı ayağı bittiği için biz buradayız şuan ama kendi gazetemizi çıkartıyoruz dün ilk sayımız çıkardık karşı direniş diye bugün ise ikinci sayısı sayısı çıkacak. Bir yandan sosyal medyadan günlük gelişmeleri paylaşıyoruz, bugün bir basın açıklaması yaptık, taleplerimizi söyledik, sürecin nasıl olduğunu anlattık. Çok da yoğun destek alıyoruz, hem okurlardan hem de meslektaşlarımızdan. Gazeteciler sendikasından, çeşitli örgütlerden destekler geliyor. Buradayız, kendi sesimizi duyuruyoruz, hakkımızı alacağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu