Güncel

(video) ‘Bu çelik aldığı suyu unutmayacak’

Mersin: 18 Mayıs günü Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer Mersin’de Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelle anıldı. HDK, HDP, Halkevi, Öğrenci Kolektifleri, KESK ve Devrimci 78’liler’in örgütlediği panel, devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Partizan’ın örgütlenme sürecinde yoğun emeğinin bulunduğu anma saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşu esnasında ‘Vartinik’te bir köm’ şiiri okundu ve şiire Gezi şehitlerinden olan Berkin, Ethem ve Medeni’nin isimlerinin de eklenmiş olması dikkat çekiciydi. Saygı duruşunun ardından, hazırlanan sinevizyon gösterimi izlendi. Sinevizyon gösteriminde Denizler, Mahir Çayan, Haki Karer, Dörtler ve Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya sık sık alkış aldı.

Soma katliamına da sıkça vurgunun yapıldığı anma etkinliğinde “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” ve “Soma’nın Hesabı Sorulacak” sloganları atıldı. Daha sonra sunucu Aylin Keser’in çağrısıyla Tuna Şahin ve Özgür Tarhan kürsüde şiirlerini okudu.

Ardından internet üzerinden görüntülü olarak panele katılan Muzaffer Oruçoğlu, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın ideolojisinden, yaptığı çalışmalardan, pratik yönünden örnekler vererek bahsetti. Oruçoğlu’nun ardından söz alan Kahraman Oğuz (BDP) da Haki Karer ve Dörtler ‘in mücadelesini anlattı.

Oğuz’un ardından söz alan Bertal Doğan; Kaypakkaya’nın Şafak Revizyonizmi’yle yürüttüğü mücadeleyi anlatarak bu mücadelenin kökeninde bütünlüklü tahlil etme gücünün olduğunu söyledi. Ayrıca Doğan, Seçme Yazılar’ın artık Kürtçe basılmış olduğunu dile getirerek Kaypakkaya’yı anlamak için onun gibi imceleyip mücadele yürütmek gerektiğini de ekledi.

Son olarak HDK adına konuşan Duygu Ergen Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı kendisi yapanın izlemiş olduğu yöntemler ve BPKD’nin ülkemize uyarlayışıdır dedi. Ayrıca Ergen, Kaypakkaya’yı kahramanlaştırmadan incelemek gerektiğini söyleyerek pratik içinde, mücadele içinde olmak gerektiğini söyledi.

Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk’ün de katıldığı anma Yaşam Ateşi’nin verdiği müzik dinletisi ile sonlandırıldı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=BVsTQpwwzg8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu