Güncel

Bu hafta 4 gazetenin nefret söylemi ürettiği tespit edildi

H. Merkezi: Hrant Dink Vakfı Dil Diyalog Demokrasi Laboratuvarı, ulusal, etnik ve dini kimlik ile cinsiyetçi ve homofobik/ transfobik taramalar kapsamında hazırladığı haftalık raporda, Yeni Akit, Milliyet, Yeniçağ ve Adana Toros gazetelerinde çıkan ayrımcı ve nefret içerikli haberler kaydedildi.

Hrant Dink Vakfı Dil Diyalog Demokrasi Laboratuvarı, Nefret Söylemi Haftalık Z Raporu’nu yayınladı. Raporda, yazılı basında 22-28 Mayıs 2017 haftasında nefret söylemi üreten dört habere yer verildi. Rapor hazırlanırken Nefret söylemi odaklı sistematik medya izleme çalışması kapsamında, tüm ulusal gazeteler ve sayısı 500’ü bulan yerel gazete önceden belirlenen anahtar kelimeler üzerinden (hain, dönme, mülteci, Hıristiyan, Yahudi, bölücü vs.) medya takip merkezi aracılığıyla taranıyor. Bu anahtar kelimeleri içeren haber ve köşe yazıları günlük olarak okunuyor (gazetelerin hafta sonu baskıları hariç) ve nefret söylemi içeren yazılar tespit ediliyor. Çalışmada esas olarak ulusal, etnik ve dini kimlik temelli nefret söylemine odaklanılırken cinsiyetçi ve homofobik/ transfobik söylemler de tarama kapsamına alınıyor.

Raporda Suriyeliler, Yunanlar, Rumlar ve Ermenilere yönelik nefret söylemi içeren örnekler ve analizler şu şekilde verildi:

 

YENİ AKİT, 27 MAYIS 2017

Yeni Akit gazetesinin, “Özhaseki: FETÖ Ermeni’den beter” başlıklı haberinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Ermenileri düşmanlaştıran ifadeleri haberin başlığına çekiliyor. Böylece gazete, Ermeni kimliğinin kendisini bir tehdit ve düşmanlık unsuru olarak işaretleyen bu sözleri onaylıyor ve yaygınlaştırıyor.

 

MİLLİYET, 26 MAYIS 2017

Milliyet gazetesinin, “RUMLAR’DAN KÜSTAH TEKLİF” başlıklı haberinde, haberin başlığında, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin aktörü olduğu bir siyasi olay tüm Rum kimliğine mal ediliyor. Böylece, Rumlara hakaret ediliyor ve okuyucuda onlara yönelik mevcut olumsuz hisler körükleniyor.

 

YENİÇAĞ, 24 MAYIS 2017

Ahmet Takan, “Küstah Yunan Atatürk’e hakaret etti!..” başlıklı yazısında, yazının hem başlığında hem de içeriğinde “Küstah Yunan, basın açıklamasında, kin ve nefret kusarak Türk Milletine ve Atatürk’e iftira attı” sözleriyle, Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos’un şahsı üzerinden ulusal bir kimliğe vurgu yapıyor. Böylece, Yunanlara hakaret ediyor, mevcut önyargıları pekiştiriyor ve halklar arası düşmanlığı körüklüyor.

 

ADANA TOROS, 23 MAYIS 2017

Adana Toros gazetesinin, “Suriyeliler çileden çıkarttı” başlıklı haberi, Adana’da bir grup yerleşik halk tarafından Suriyelilerin yaşadığı çadırların kaldırılması için yaptıkları eylem konu ediliyor. Gazete, haberin başlığında olayın sorumluluğunu Suriyelilere mal ediyor; Suriyelilere yönelik ayrımcılığı ve nefreti körüklüyor ve meşrulaştırıyor.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu