Emek

“Bu kavga üç-beş kuruş değil, insanca yaşam kavgasıdır”

İstanbul: Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı 11 hastane çalışan Dev- Sağlık İş üyesi taşeron işçileri, bugün (5 Şubat) hakları için sekreterlik binası önüne yürüdü.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan işçiler, “Emeğimizi çalıyorlar, taşeron köleliğine karşı #direnişçi” yazılı pankart açarak, meşalelerle sloganlar eşliğinde yürüdüler. Eylemde sık sık, “Köle değil işçiyiz, örgütlüyüz, güçlüyüz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir”, “Susma haykır sendika haktır” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında Halkbank önünden geçen kitle, “İşte burası hırsız yuvası” sloganı attı.

Sekreterlik binası önüne gelindiğindce kitle adına basın açıklamasını Taksim İlkyardım Hastanesi İş yeri temsilcisi Güllü Hanoğlu okudu. Hanoğlu açıklamada, sağlık alanında da taşeron sisteminin katmerleşen bir sorun teşkil ettiğini belirterek, hastane yönetiminin bu sorunları çözmek noktasında her hangi bir adım atmadığını,  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile sorunlar üzerine görüşüldüğünü ancak bir adım atmak bir yana sekreterliğin hakları geriletecek yeni uygulamaları gündemleştirdiğini belirtti. Taşeron işçilerinin, SGK katılarında farklı illerde, farklı iş kollarında çalışmış gösterilerek, sendika haklarının yok sayıldığını belirten Hanoğlu, şirket müdürleri ve patronlardan sonra bakanlığında sendika hakkını yok saydığını, toplu sözleşme hakkını gasp ettiğini belirtti. Hanoğlu açıklamanın devamında, talepleri yerine getirilene kadar mücadele edecekleri belirterek, talepleri sıraladı;

– Taşeron sağlık işçileri hastanelerin asli ve sürekli işçileridir, iş güvencesi istiyoruz.

– Ücretlerimiz açlık sınırın bile altında asgari ücrettir. Bütün işçilerin hakkı olan yılda iki ikramiye hakkı istiyoruz.

– Aylık toplu taşıma abonman ücreti kadar yol parası ve İş Kanunu’nda ön görülen yıllık izinlerimizi istiyoruz

– SGK kayıtlarımızın gerçek biçimde sağlık iş kolundan yapılmasını ve bu yolla gasp edilen sendika hakkımızı istiyoruz.” Hanoğlu açıklamada son olarak, “Bu kavga üç beş kuruşun kavgası değil, güvenceli iş, insanca yaşam kavgasıdır” dedi.

Bu kavga üç-beş kuruş değil insanca yaşam kavgasıdır2Hanoğlu’nun ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuştu. Çerkezoğlu, “Yıllarca emek verdiğimiz hastanelerde kendi varlığımızı, emeğimizi var etme mücadelesi yürütüyoruz” diyerek taşeron işçileri olarak haklı ve meşru bir mücadele yürüttüklerini belirtti.  Çerkezoğlu gündemde ki yolsuzluk konusuna da değindiği konuşmasında, “Bu ülkede en büyük yolsuzluk, taşeron sistemidir. Sağlıkta taşeronu süpüreceğiz ve taşeronu tarihin çöplüğüne süpüreceğiz” dedi.  Çerkezoğlu, talepler karşılanıncaya kadar fiili meşru mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Eylem atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu