Emek

Büyük direnişin yıl dönümünde Hava-İşle dayanışma(Video-haber)!

15 -16 Haziran direnişinin ruhuyla; Birlik, Mücadele, Zafer

15-16 Haziranın yıl dönümünde Sendikal Güç Birliği direnişteki işçilerle dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Havacılık işkoluna getirilen grev yasağına karşı fiili olarak greve gittikleri için işten atılan Hava-İş sendikası üyesi THY işçilerinin Atatürk Havalimanı’ndaki direnişleri 19. Gününde kitlesel bir eylemle ziyaret edildi.

Belediye ve Deri iş kolundaki DDSB’lilerin yoğun emeği ve çabalarıyla Sendikal Güç Birliği Platformu tarafından çağrısı yapılan eyleme  “KESK İstanbul Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Temsilciliği, Türk-İş Şubeler Platformu, TMMOB, TTB, Halkların Demokratik Kongresi, Kaldıraç, DHF, ÖDP, TKP, Devrimci Hareket, Enerji Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, BDSP ve ESP katıldı. Eyleme DDSB ve Ankara Togo’da direnişi sürdüren Deri-İş sendikası da katıldı.

Hava alanı ana giriş kapısında bir araya gelen kitle burada “Grev yasağına karşı 15-16 Haziran direnişinin ruhuyla birleşik mücadeleye” yazılı pankart açarak “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Grev haktır engellenemez”, “Uçma uçtukça sıra sana gelecek”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla direniş alanına doğru yürüyüşe geçti.

Coşkunun bir an olsun eksik olmadığı eylemde işçiler “bugünün sessizi yarının işsizi olacak” dedi. Çevrede bulunan yolucular da alkışlarla eyleme destek verdi.

Hava-İş üyeleri de, dış hatlar terminali önünde coşkuyla attıkları “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganı ile kitleyi karşıladılar.

Dayanışma ziyaretini örgütleyen kurumlar adına açıklamayı Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm yaptı. 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin işçi sınıfının ve gençlik hareketinin birlikte, omuz omuza hakları ve özgürlükleri için verdikleri mücadelenin simgesi olduğunu belirten Gülüm, “Bu direnişten öğrenmek ve bu direniş ruhunu yaşatmak görevimizdir” dedi.

Dayanışmayı ebedi kılacağız

Gülüm’ün ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, egemenlerin işçi ve emekçilerin haklarını gasp etmek için kesintisiz çalışma içerisinde olduklarını ifade etti. “İşçinin bir parça ekmeğine dahi göz dikiyorlar” diyen Tuncel, işçi sınıfının her zaman hakları için direndiğini, 15-16 Haziran’ın tam da bunun adı olduğunu söyledi.

Eylemlerimiz artarak devam edecek

Son olarak konuşma yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, 19 gündür sürdürdükleri kararlı direnişi bitirmek, işçiler arasında ayrımcılık yaratmak ve sendikaya karşı tepki göstermelerini sağlamak için yalan yanlış haberler ve açıklamalar yapıldığını söyledi. Türkiye’de faşizmin varlığından bahseden Ayçin “Başbakan yayınladığı bir nolu bildiride ‘THY gereğini yapacak’ dedi, üyelerimiz işten atıldı. İki nolu bildiride ‘Eylemler yasaklansın’ dedi, Atatürk Havalimanı’ndaki eylemimize yasak getirildi. Üç nolu bildiri, gözaltı furyasını, dört nolu bildiri tutuklama furyasını getirecek” dedi.

Bu saldırılara karşı direnişimiz devam edecek diyen Ayçin, bu saldırılara karşı her alanı eylem alanı haline getireceklerini belirtti.

Eylem oldukça kitlesel ve coşkuluydu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu