GüncelManşet

Bugün 14 Şubat… Çamlıca’yı unutmayın!

H. Merkezi: Bugün 14 Şubat… Malum “Sevgililer Günü”! İktidarların ve halkın cebine göz dikenlerin insanların duygularıyla oynayarak tüketime sürüklediği günlerden biri olsa da 14 Şubat günü geldiğinde her tarafın kalp şeklindeki figürlerle ya da güllerle donanmasından kaçamazsınız. Yine de çiftler için özel olarak birlikte olmanın önemli olduğu bir gündür 14 Şubat.

Böylesi bir günde sevgililere kötü bir haberimiz var. Yeşilçam filmlerinden bu yana aşıkların buluştuğu bir kaçamak yeri olan Çamlıca Tepesi’nde Başbakan R. T. Erdoğan’ın talimatıyla yapımına başlanan “büyük cami” için ağaç kesimi ve inşaat çalışmaları devam ediyor.

 

“Erdoğan’a cami için Tepe’ye kıyıyorlar”

İstanbul doğasıyla ve topografisiyle eşsiz bir bölge… Ancak İstanbul’un bu güzelliği aynı zamanda doğa düşmanı talancılar için de eşsiz bir bölge olduğu için ne inşaat gürültüleri ne de devrilen dev ağaçların depremi sona eriyor.

Talancıların son adresi bu kez ve İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal değerleri olarak yüzyıllardır korunmaya çalışılan Çamlıca Tepesi!

29 Mayıs 2012’de, tam da Osmanlı padişahı “Fatih”in İstanbul’u “fethetmesinin” üzerinden 559 yıl geçmişken yapılan bir etkinlikte konuşan Başbakan Erdoğan’ın “Çamlıca Tepesi’ne tüm İstanbul’dan görülebilecek bir cami yapılacağını” açıklamasıyla yeni bir “betonlaşma” girişimi başlatılmıştı Çamlıca Tepesi’nde.

Ardından burası 4 Haziran 2012 günü TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “al takke ver külah” modeli toplantıları ve kararlarıyla “Özel Proje Alanı” olarak ilan edildi. Yapılan planla tamamı kamuya ait yaklaşık 150.000 m2’lik doğal sit alanının yarısı “dini tesis”, diğer yarısı ise “ticaret ve turizm” fonksiyonlarında yapılaşmaya açıldı.

İşin Türkçesi, Çamlıca Tepesi Erdoğan’ın emri ve bakanlığının marifetiyle talana açıldı.

 

“Tepe adeta çıplak!”

Bu projenin başlamasıyla Şehir Planlamacıları Odası ile Mimarlar Odası, taşıdığı sakıncalar nedeniyle “plan”ın iptali amacıyla dava açılmıştı. Söz konusu dava devam ederken oluşan tepkilere rağmen inşaat çalışmalarının durdurulmadı. Ve bugün Tepe’nin büyük bir bölümünde ağaç kesimleri yapılarak, Tepe adeta çıplak hale getirildi.

 

Yazar ve çevrecilerden çağrı

Tepe’deki talanın sürmesine tepki gösteren Ataol Behramoğlu, Nihat Behram, Orhan Aydın, Eyüp Muhcu; yaptıkları bir açıklama ile “Çamlıca Tepesi büyük insanlığı yardıma çağırıyor” diyerek bir kampanya başlatma çağrısında bulundular.
Sadece kısa erimde rant elde etmek amacıyla ‘ortak akıl, çağdaş bilimsel ölçütler, demokrasi ve hukuk normları’ yok sayılarak alınan ‘yağma ve rant’ kararları ile yaşam değerlerimiz ve toplumsal geleceğimiz yok ediliyor” diyen çağrıcılar, Çamlıca Tepesi’nde uygulamaya devam edilen projeye tepki gösterdiler.

Çağrıcılar durumun acil olduğunu vurgulayarak “Bugün, Çamlıca Tepesi, ‘yağma ve rant çılgınlığı’na kurban gitmemek için büyük insanlığı acil olarak yardıma çağırmaktadır. Daha geç olmadan bu çığlığa birlikte kulak verelim. Bu çılgınlığı birlikte durduralım” çağrısında bulundular.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu