GüncelManşet

Burada gençliğimiz ve anılarımız var

İstanbul: Suadiye halkı bugün (11 Mayıs) Kadıköy tren hattı boyunca Marmaray ile bağlantılı tren hatlarının genişletilmesi, hatların yenilenmesi nedeniyle yapılan ağaç kesimlerini protesto etmek için Suadiye- Haydarpaşa Tren hattı yolunda bir araya geldi. Yıllardır yaşadıkları yerlerin tanınmaz hale getirildiğini açıklayan halk buna karşı mücadele edeceklerini açıklayarak, neler yapabileceklerini tartıştılar. Suadiye halkı Suadiye’den Göztepe tren istasyonuna kadar yürüyüş gerçekleştirerek ağaç kesimleri hakkında gözlemde bulundu. Ayrıca halkla görüşmek üzere yetkililerin gelmesi ve “Ağaç kesimi yapmıyoruz” demesi üzerine halk tepki gösterdi.

Bölgede Suadiye, Erenköy, Göztepe, Feneryolu, Kızıltoprak, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa hattında ağaçların kesildiği gözleniyor.

Konuyla ilgili Suadiye’de yaşayan Timur Danış ile söyleşi gerçekleştirdik.

-Buradaki sürece dair bilgi verebilir misiniz?

-Şu dar zamanda görünen o ki üç raylı bir tren hattı geçecek buradan. Burası iki raylık bir tren hattı olduğundan üçüncü ray için yol genişletmesi yapılıyor. Bunları sınırlı bilgilerimizle söylüyoruz. Bunun için dış tarafta yani peron alanının parmaklıklarının en dışında yol kenarlarındaki ağaçları kesiyorlar. O ağaçların kesilmesinin anlamı Suadiye’deki ağaçların büyük bir kısmının kesilmesi demek. Ayrıca buradaki tarihi Suadiye Tren İstasyonu’nun kaldırılması demek. Zaten tren istasyonu da çürümeye terk edilmiş, burayı vasfından çıkarmak için.

 -Ağaç kesimleri ne zaman başladı ve buna ilişkin neler yapıldı?

Bir süredir buradaki hareketliliği fark ediyordum. Ancak buranın bu halini geçtiğimiz gün fark ettim. Sosyal medyada buranın durumuna dair fotoğrafları paylaştığımda baktım ki internette konuya dair bir çok fotoğraf var. Bunun üzerine ben kendi facebook hesabımdan bir çağrı yaptım. Bu arada da Kent Forumu’nun bir toplantısına gittim ve orada konuyu anlattım. Ben burada yaşan biri olarak yapıyorum bunları. Burada bizim anılarımız var, gençliğimiz var.

Peki oluşan bu tepkiden sonra ne oldu ve neler yapmayı planlıyorsunuz?

-Görünen o ki buradaki tepki dolayısıyla ağaç kesimine ara verildi. Ama bunu tekrar başlatıyorlar.Yani tepkiyi ölçüyorlar. Dolayısıyla burada çok uzun döneme yayılan bir mücadele olacağı gözüküyor. Birinci halka olarak iletişim kurmalıyız birbirimizle burada. Ben kendime düşenin bu iletişim, farkındalığı çeşitli şekillerde devam ettirmek olduğuna inanıyorum. Ekolojistim ve anti nükleer hareketin bir parçasıyım, bu konuda tecrübelerim var, bunu insanlarla beraber çoğaltmak lazım. Kritik kelime bu; çoğalmamız ve bir arada olmamız lazım. Meselenin farkında olup halka mal etmemiz lazım. Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalarla, hukuki boyutuyla ilişki kurmamız lazım. Bu açıdan dediğim gibi uzun bir yol gözüküyor ama başarılmaz değil.

[widgetkit id=648]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu