GüncelManşet

Bursa H Tipi’nde “Askeri düzeni” kabul etmeyen tutsaklara işkence uygulanıyor

İstanbul: Bursa H Tipi’nde “Askeri düzende” sayım dayatmasını kabul etmeyen tutsaklar 16 Şubat’tan itibaren çıplak bir vaziyette hücrelerde tutuluyor.

Bursa H Tipi Hapishanesi’nde hasta tutsak İdris Başaran ve koğuş arkadaşlarına dayatılan “askeri düzende” sayımı kabul etmeleri üzerine, gardiyanlar tarafından uygulanan işkence İHD İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısı ile protesto edildi.

Son birkaç gün içerisinde hapishanelerde tutsaklara dönük “askeri düzende” sayım verme saldırıları artıyor. Özellikle de Elazığ ve Rize Hapishanesi’nde bulunan tutsaklara dönük işkence, aileler tarafından kamuoyuna duyurulmasının ardından kısa bir süre geçmişken şimdi de Bursa H Tipi Hapishanesi’nde bulunan tutsaklara da dayatılmaya başlandı.

Hasta tutsak İdris Başaran, Bursa H Tipi Hapishanesi’nde 12 Şubat’ta “askeri düzende” sayım dayatmasını kabul etmediği için 10 kişilik koğuşlarında gardiyanların saldırısına uğrayarak 12 saat süresince ters kelepçeyle çıplak bir şekilde tek kişilik hücrede tutulması İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla protesto edildi. Toplantıya İdris Başaran’ın babası Mehmet Emin Başaran, İHD Şube Eş Başkanı Gülseren Yoleri ve derneğin Hapishane Komisyonu katılarak, İdris Başaran ve koğuş arkadaşlarına uygulanan işkenceye dair bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında 12 Eylül uygulaması olan “askeri düzende” sayım verme, tüm tutsakların yanı sıra hasta tutsaklarda yansımasının daha fark olduğu ifade edilirken, bu uygulamaların asla kabul edilmeyeceği belirtildi.

 

Kamuoyunun tutsakların çağrılarına destek olması lazım

İHD İstanbul Şubesi Eş Başkanı Gülseren Yoleri, hapishanelerde tutsaklara yönelik saldırıların ciddi boyuta ulaştığını ve acil bir durum aldığını belirterek konuşmasına başladı. “Askeri düzende” sayımın 12 Eylül ürünü olduğunun altını çizen Yoleri, dayatılan uygulamaların tutsakların onurunu zedelendiği için bu uygulamaların karşısında olduklarını ifade ederek, halkın uyarlılık göstermesi gerektiği çağrısında bulundu. Ayrıca İHD’nin yaptığı görüşmeler çerçevesinde Adalet Bakanlığı’nın yayımladığı genelgenin tutsaklara dayatılmasının aksi yönünde bir karar çıkmayacağını kendilerine belirtildiğini söyledi.

Basın toplantısı öncesinde de kendilerine hak ihlalleri ile ilgili birçok bilginin geldiğini belirten Yoleri, Ermenek Hapishanesi’nde bir tutsağın dayatmaları protesto etmek için kendini yaktığı bilgisinin ulaştığını fakat teyit edilmediği için kamuoyuyla paylaşılmadığını aktardı.

 

Tutsaklara uygulanan işkenceye son verilsin

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu adına açıklamayı Filiz Öğretmen okudu. Bursa H Tipi Hapishanesi’nde İdris Başaran dahil koğuş arkadaşlarıyla birlikte, 16 Şubat itibarıyla boş bir koğuşta, beton zemin üzerinde yatmak zorunda bırakıldıklarını aktararak şunları söyledi: “Kuşkusuz bu yapılan açık bir işkencedir. Bu işkence İdris Başaran şahsında katlanıyor. Çünkü Başaran epilepsi, kalın bağırsak, kalp, mide ve çölyak hastası. Ayrıca 3 kez anjiyo olmuş bir hasta mahpus. Üstelik 1994’den beri hapishanede olan bir siyasi mahpus.

Yaklaşık 15 yıldır bu hastalıkları var olan İdris Başaran, Burs H Tipi Hapishanesi’nde ortada olan tüm raporlara rağmen, hastaneye götürülüp muayene edilmeden ring aracında bekletilip cezaevine geri götürülüyor. Kandıra Hapishanesi’ndeyken ağır eksikte olsa tedavisi sürerken Bursa H Tipi hapishanesinde hastaneye götürülmediği gibi “Senin ilacın Türkiye’de yok. Yurtdışından getirteceğiz” denilerek ilacı dahi verilmiyor. Bu uygulama bile işkenceyken, 12 Şubat’tan bu güne fiziki işkence de görüyor.

İnsan hakları savunucuları olarak sağlık durumu giderek daha da kötüleşen İdris Başaran’ın tedavi hakkının engellenmemesini istiyoruz. Ona ve tüm mahpuslara uygulanan işkencenin son bulmasını istiyoruz. Bu isteğimizi duyarlı herkesle paylaşıyoruz. Mahpusların, özellikle hasta mahpusların sesi, soluğu olalım.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu