Güncel

Bursa’da 19 Aralık Şehitleri Unutulmadı

Bursa: Ezenle ezilen arasındaki amansız savaşım bugüne kadar tarihin sayfalarına sayısız katliamlarla geçmiştir. Bu katliamlardan biri de 13 yıl önce 19 Aralık’ta yaşandı. Tüm dünyanın gözü önünde 20 hapishanede yapılan bu katliamda , “hayata dönüş” adı verildi. 28 devrimci tutsağın diri diri yakıldığı, kurşunlandığı, işkencelerden geçirilerek katledildiği bu katliam Bursa’da da basın açıklaması yapılarak protesto edildi. 

Kent Meydanında Partizan, BDSP, SODAP, DHF, Halkevleri, ESP ve SYKP tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada; “ 19 Aralık katliamını unutmadık unutturmayacağız, hesabını soracağız” pankartı ve katledilen şehitlerin fotoğrafları açıldı. Katledilenler anısına saygı durusu yapılarak, basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada “Bugün tecrit uygulamaları devam ediyor. Tutsaklara çıplak arama dayatılıyor. F tipi hapishanelerinde kötü koşulardan kaynaklı yüzlerce tutsak ölüme terk edilmektedir. Havalandırma duvarlarına ve ağırlaştırılmış müebbetlerin hücrelerine kamaralar takılmıştır. Tutsakların iletişim hakları çeşitli gerekçelerle gaspediliyor, aylarca görüş yasağı verilebiliyor. Pozantı’da olduğu gibi çocuklar cinsel istismara maruz kalabiliyor, tutsaklar koğuşlarda kapasitesinin üstünde kalıyor. Devrimci tutsaklar bu onursuz uygulamaya, karşı çıkıldığından dolayı, havalandırmaya çıkartılmayarak hücre içinde cezalandırılmaktadırlar. Hasta tutsakların hastane sevki yapılmamaktadır” diye belirtildi. Devamında “19- 22 Aralık’ta ve ölüm orucu direnişlerinde yaşamını yitiren, devrimcileri saygıyla anarken yaşamları ve feda ruhları bize yol göstermeye devam ediyor. Onlardan aldığımız güç ve inançla katliamın hesabını soracağız! Unutmadık unutturmayacağız” denildi.

Anmaya katılanlar sık sık; “Yaşasın 19 Aralık Direnişimiz!, İçerde Dışarda Hücreleri Parçala!, Katil Devlet Hesap Verecek!, Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!, Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!, Yaşasın Devrimci Dayanışma!” sloganlar haykırdılar.

 

        Kent 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu