Güncel

Bursa’da emek örgütlerinden 10 Ekim mitingine çağrı!

Bursa: DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 10 Ekim günü Ankara’da düzenleyecekleri Emek, Barış ve Demokrasi mitingi öncesi Bursa’da basın açıklaması yaparak, mitinge çağrıda bulundu.

Heykel Meydanı’nda bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yaptığı açıklamaya HDP, Partizan, ÖDP, EMEP gibi birçok devrimci ve ilerici kurum temsilcileri de katıldı.

Kurumlar adına açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Remzi Çınar, “7 Haziran seçimleri sonrası yasal meşruiyetini kaybeden iktidarın ülkemizi kan gölüne çevirmesine karşı bütün ilerici, demokrat, toplumcu güçleri ve bütün bileşenlerimizi, dostlarımızı, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ile 10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da ‘Savaşa inat barış hemen şimdi. Emek, barış ve demokrasi’ mitinginde buluşmaya, toplumsal sorumluluklarımızı birlikte üstlenmeye davet ediyoruz” dedi.

Çınar, savaşa karşı barışı savunmak, emeğin yanında saf tutmak, yaşam alanları, doğa ve kentlerin yağmalanmasını engellemek, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini durdurmak, demokrasiyi hakim kılmak, sarayın saltanatına son vermek, kardeşçe bir arada yaşamı savunmak, işgal ve savaş politikalarına karşı halkların kardeşliğini büyütmek için 10 Ekim’de Ankara’da olacaklarını söyledi.

Eyleme katılan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da, AKP hükümetinin 13 yıldır uyguladığı taşeronlaştırma, güvencesiz çalışma ve işsizliğe karşı emekten yana politikaları yaşama geçirmek için “Emek” dediklerini kaydetti. Karaca, binlerce çocuk ve sivilin öldürüldüğü dış politikanın içeriye de yansıdığını hatırlattı. Karaca, “Çatışmalı ortamın sona ermesine ihtiyaç var. Bu nedenle barış dedik” diye konuştu.

Demokrasiye de acil ihtiyaç olduğunu belirten Karaca, hak arayan, faklı düşünen gazeteciler, sendikacılar, yargı unsurları ve tüm kesimlerin baskı altında olduğunu kaydetti. Eğitim-Sen Genel Başkanı Karaca, “Emek, demokrasi, barış Türkiye’nin ihtiyacı, o yüzden bu miting önemli” dedi. Karaca, Bursa halkına, emekten, demokrasiden ve barıştan yana olan kesimlere mitinge katılma çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu