Kadın

Bursa’da 8 Mart!(video)

 

Erkek egemen sistem tarafından sömürülen ve taciz, tecavüz, katliama uğrayan emekçi kadınlar 8 Mart günü ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da “Emeğimiz, bedenimiz, özgürlüğümüz bizimdir” şiarıyla alanlara çıkarak taleplerini haykırdılar.

Bursa 8 Mart Kadın Platformu çağrısıyla saat 14.00 te Stadyum girişinde toplanan kadın kurumları, kendi kortejlerini oluşturarak slogan, zılgıt ve alkışlarla yürüyüşe başladı. En önde Bursa Kadın Platformu,  arkasında sırası ile KESK, TMMOB, HDP, Halkevleri, ÖDP, Koza derneği, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Yeni Demokrat Kadın yolu trafiğe kapatılan Altıparmak Caddesi’nden Orhangazi Parkı’na yürüyüş gerçekleştirdiler.

Alana giren kadın kurumları tek tek anons edilerek alanda yerlerini aldılar. Burada Bursa Kadın Platformu adına Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okundu. Açıklamada 8 Mart gününün tarihsel sürecine değinilerek, “Yüzyıllardır kapitalizmin ve erkek egemenliğinin yarattığı güvencesizliği, yoksulluğu, işsizliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı, ırkçılığı ve militarizmi en yoğun ve en ağır yaşayanlarız’’ denildi. Açıklamada kadın katliamlarını gerçekleştiren katilleri koruyan devlet zihniyetine ve Kürt ulusunun üzerinde yıllardır yaşayan haksız savaşa dur denilirken, yaklaşan yerel seçimlerde de kadınların yürütmede yer almalarının gerekliliğine dikkat çekildi. Açıklamanın ardından müzik eşliğinde çekilen halaylarla eylem sonlandırıldı. Eylemde Yeni Demokratik Kadın’da  “Sistemin kölesi, yoksulluğun adı, ezilenin ezileni olmamak için mücadeleye! Yaşasın 8 Mart’’ YDK imzalı pankart ve dövizleriyle katıldı. YDK’lı kadınlar alana giriş esnasında anons edilirken, alanda kitleler tarafından alkışlandı. YDK’ lı kadınlarda “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, “Selam olsun 8 Mart’ı yaratan ve yaşatanlara”, “Her gün 8 Mart Her gün mücadele”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb. sloganları haykırdılar.

Bu yıl Bursa’da yapılan eylem önceki yıllara oranla hem kitlesel hem disiplinli hem de canlı idi. Bir diğer belirleyici olanda basın açıklamasının Kürtçe ve Türkçe okunması sırasında her bileşenden kadınların dayanışmasının sıcaklığı idi.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=FTONpKADVh4&feature=youtu.be{/youtube}

[widgetkit id=515]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu