Güncel

Bursa’da Forumlar Büyüyerek Devam Ediyor!

Bursa: Gezi parkında başlayarak ülkenin birçok yerine yayılarak büyüyen direniş, eylem ve etkinlikler, Bursa dada son haftalarda birçok mahalleler ve semtlerde forumlar yapıldı. Yapılan forumlarda hem ülkede hem de yerellerinde yaşanan sorunları tartışılıyor ve çözüm öneriler sunuluyor. Bu Forumlardan Teleferik forumun ikincisi 12 Temmuz günü Teleferik Çamlığından gerçekleştirildi. Forumda tartışmalar yoğun olarak Teleferik çamlığına yapılmak istenen proje üzerine ve çamlığın genel sorunları üzerine yürüdü. Çamlığın aydınlatmasından, düzenine ve güvenlik sorununu tartıştılar.

Teleferik forumuna yaklaşık 100 kişilik bir katılım vardı. Forumda 18 kişi düşüncelerini dile getirdi. Bu konuların haricinde geçtiğimiz gün eli sopalı çetelerin saldırısı sonucu hayata tutunamayan Ali İsmail Korkmaz’ın ve direniş alanlarında yaşamını yitiren diğer 4 direnişçini mücadelesine değinen bir konuşma gerçekleştirildi. Ayrıca gezi parkına destek amacıyla yapılan eylemlere katıldıkları için tutuklanan 100 aşkın ve yeni gözaltına alınan 16 kişinin yanında olduklarını belirten konuşmalar yapıldı.

Forumda geçen hafta kararları alınan ve hafta içi toplanan kadın ve eğitim hakkı komisyonların gidişatına yönelik bilgi verildi. Toplanan forumun ismi “Teleferik Dayanışması” olmasına karar verdiler. Haftaya Cuma günü saat 21:30da tekrar aynı yerde forum yapılacak kararını aldılar.

Bursa’da Merkezi Forum Gerçekleştirildi!

Kültür Park’ta 14 Temmuz günü saat 21.30’da 300 yakın kitlenin katıldığı merkezi forum gerçekleştirildi. Altı mahalle ve semtlerde yerel forumlarda yapılanlar hakkında mahalle komisyonları bilgilendirme yaptılar. Katılımcılar hem Bursa’da hem de ülkede yaşanan direniş ve siyası, çevre sorunlarını hakkında düşüncelerini ifade ettiler. Ardından da Bursa’da hâlen birçok kurumunun birlikte iş yapma konusunda eski alışkanlıklarını devam etiklerini konuşmacılar tarafında dile getirdiler. Ayrıca Gezi parkı ile başlayan direnişte işçi sınıfının eksikliğine vurgu yapılarak, bununla ilgili Bursa’da merkezi bir işçi forumunun örgütlemesi kararı alındı.    

              


                  

      

              


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu