Güncel

Bursa’da işçi katliamına karşı eylemler devam ediyor

Bursa: Bursa’da bugün (15 Mayıs) saat 12.30’da KESK, DİSK, TÜRK-İŞ, TMMOB, TTB  Setbaşı’ndan Kent Müzesi Amfisi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirerek Soma maden ocağında yaşanan işçi katliamını  protesto ettiler. Eylem esnasında sık sık “Hükümet istifa”, “Katil  AKP hesap verecek”, “Soma’da yaşanan kader değildir” vb. sloganlar haykırıldı.

Burada, katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşu gerçekleştirildi, ardından şiirler okundu ve basın açıklaması yapıldı. Kurumlar adına konuşmayı KESK dönem sözcüsü Eğitim- sen şube başkanı Günay Özkılıç yaptı. Özkılıç, AKP hükümetinin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını eleştirerek katliamın bu yanlış yapılan bu politikalar sonucunda otaya çıktığını ifade etti.   

Sendika konfederasyonunun merkezi olarak almış olduğu karar doğrultusunda, DİSK in örgütlü olduğu işyerlerinde birer saat iş bırakma, KESK tam gün, TÜRK-İŞ e bağlı TÜRK METAL, TEZ İŞ, işyerlerinde tam gün oturma eylemi,  TÜMTİS ise yarım gün iş bıraktı.

Ancak bir gün önce Bursa’ da gerçekleştirilen eyleme polisin saldırısı olurken bugün yapılan açıklamada saldırıya değinilmedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu