Emek

Bursa’da metal işçisi sesini yükseltiyor!

Bursa: BOSCH işçisinin aldığı zamdan sonra ayaklanan başta Renault ve TOFAŞ fabrikası olmak üzere Türk-Metal Sendikası’na büyük tepki var.

Bilindiği gibi sözleşme süresinin 3 yıla çıkmasının ardından Metal işçileri sesini yükseltmeye başlamıştı. BOSCH işçilerinin aldığı saatlik ücret artışının ardından Türk-Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu diğer fabrikalarda hareketli saatler yaşanmaya başladı. Renault’tan TOFAŞ’a; Coşkunöz’den Mako’ya kadar işçiler sendikaya karşı ayaklanmaya başladı.

Bugün saat 16.00 Coşkunöz işçileri Türk-Metal Altıparmak şubesine gelerek tepkilerini gösterdi. Türk-Metal Sendikasının yandaşlarını eksik etmediği toplantıda Coşkunöz işçileri 3 yıllık sözleşmenin iptalini istedi. Bunun mümkün olmadığını söyleyen sendika adeta dalga geçer gibi “3 yıl daha bekleyeceksiniz” deyince işçiler sloganlar ve yuhalamalarla sendikayı protesto etti.  Sendikanın olduğu kattan dışarı sık sık yuhalama sesleri gelen toplantıdan işçiler öfkeyle ayrıldı ve sokağa inerek ”Pevrul İstifa!”, “Türk-Metal Şaşırma, sabrımızı taşırma!”, “Kahrolsun sendika ağaları” sloganlarını attı. Bir süre daha bina önünden ayrılmayan işçiler daha sonra eylemi sonlandırdı. Metal işçilerinin öfkesinin duracak gibi görünmediği Bursa’da hemen hemen bütün metal sektöründeki fabrikalardan protestolar ve eylemler artarak devam ediyor. Yarın saat 16.00 da Mako işçilerinin sendika binasına gideceği eyleme DDSB de katılacağını açıkladı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu