Güncel

Bursa’da Soma protestosu devam ediyor

Bursa: Soma’da yaşanan işçi katliamı, Bursa’da 16 Mayıs günü üç ayrı yerde protesto eylemlerle gerçekleştirildi.

Saat 19.00′a Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na Nilüfer Halk Forumu, Kent Meydanı’na Halkların Demokratik Kongresi, Mesken Meydanı’nda da Diren Bursa çağırısıyla halk toplanmaya başladı. Mesken Meydanı’nda Soma için toplanan Halk, yere Soma yazarak üzerinde mumlar yaktı.

FSM cami önünde toplanan kitle “Yüz Karası Değil Kömür Karası, Böyle Kazanılır Ekmek Parası” yazılı pankartın arkasında sloganlar eşliğinde 3 Fidan Parkı’na geldi. Burada forum gerçekleştirilerek, insanlar katliamla ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etiler. Konuşmacılar somadaki katliamın hesabı soruluncaya kadar, eylemlerimiz devam edeceğini söylediler.

 

“Roboski’den Soma’ya katil devlet hesap verecek”

Kent Meydanı’nda Partizan’ın da aralarında olduğu, HDK birleşenleri de, “İş Cinayetlerine Son” imzalı pankart ve “Soma yetim vakfı kurulsun, başına Bilal oğlan getirilsin”, “Hiçbir kömür ısıtmayacak babaları madende ölmüş çocukların yüreğini”, “Taşeron sisteminin sonu ucuz iş gücü, güvensizlik, güvencesizlik, iş cinayetleri” yazılı dövizler, baret ve madencilerin resimleri açıldı.  

Ardından maden katliamında yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşu yapıldı. HDK adına Ayhan Kazancı basın açıklaması yaptı. Kazancı yaptığı açıklamada AKP hükümetinin katliamdan sorumlu olduğunu ifade ederek; karlarını artırmak için insan canından beslenen patronlar ve onların suç ortağı devlete artık yeter dedi.

Kitle “Roboski’den Soma’ya katil devlet hesap verecek!”, “Hükümet istifa!” vb. sloganlarla öfkesini haykırdı. Daha sonra kitle oturma eylemine geçerek forum şeklinde insanlar katliamla ilgili düşünce ve duygularını ifade ettiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu