Kadın

Çanakkale’de 8 Mart…

 

 

8 Mart çalışmalarımızı bu yıl HDK’nın kadın komisyonuyla birlikte örgütleyerek Çanakkale Kadın Platformunda yer aldık. YDG Konferansı sonrasında alınan kararların ışığında örgütlediğimiz bu sürece çevremizdeki genç kadınların evlerine ziyaretler gerçekleştirdik. 8 Mart ‘ın hazırlıklarını ve politikamızı tartışmak üzere 4 Mart günü olarak kararlaştırdığımız kahvaltıya davet ettik.4 Mart günü genç kadınlarla bir araya geldiğimiz kahvaltıda, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nün içeriğinde, bu mücadelenin kendi kimliğimizi tanımaktan geçtiğinden bahsettik. Sonrasında LGBT bireyler hakkında önyargılarımız, kadın mücadelesi ve kadının özgürlüğünün örgütlü mücadelemizle var olacağı üzerine nitelikli tartışmalar yürüttük.

8 Mart mitingine ve toplulukla yapacağımız etkinliğe davet ettik. Pazar yerinde Çanakkale Kadın Platformu olarak gerçekleştirdiğimiz bildiri dağıtımı sırasında emekçi kadınlarla sohbet ederek 8 Mart’a çağrıda bulunduk. YDG’li kadınlar olarak Çanakkale’nin merkezi yerlerinde bildiri ve broşür dağıtarak genç kadınları 8 Mart’ta alanlara çağırdık. 8 Mart günü 09.00’da KESK’li kadın arkadaşımızın patronu tarafından işyerinde uğradığı taciz ve Mobbing ile ilgili olan mahkemesine destek amaçlı Kadın Platformu olarak basın açıklamasında yer aldık.

Saat 12.00 ve 13.00 arasında Erkan Yavuz Sanat Tiyatrosunda kadın mücadelesi üzerine HDK içerisinde yer alan kadın arkadaşımızın çektiği belgesel gösterimini gerçekleştirdik.13.00’da Halk Bahçesine geçerek, çeşitli etkinliklerde bulunduk. Bir köşede kadın şairlere ait şiir dinletisi yapıldı. Tecrit koşullarında şehit düşen Güler Zere, Suzan Zengin, havan topuyla bedeni parçalanan Ceylan Önkol, nefret suçlarından yaşamını yitiren kadınlar, bedenini ateşe veren Evrim Demir, kimyasal silahla katledilen Gülistan Koç, namus adı altında katledilen Güldünya Tören, tecavüze uğrayıp öldürülen barış gelini Pippa Bacca, bedenini halka armağan eden Yasemin Çiftçi ve İstanbul selinde ihmal sonucu ölen 5 kadının adlarını kartonlara yazarak temsili mezarlık oluşturduk.

Bunun içeriğine dair bilgi vererek bu kadın ölümlerinin birleştiği ortak noktanın erkek egemen sistem ve devlet olduğuna dikkat çektik. Roboski’de katledilenlerin annelerine ve cumartesi annelerine mektuplar yazdık. Hava koşullarından dolayı Halk Bahçesindeki etkinliğimizi erken bitirmek zorunda kaldık.

Saat 17.00’da Cumhuriyet Meydanında miting için bir araya geldik. Biga’dan gelen arkadaşlarımızla birlikte  “BIJİ 8 E ADARE ROJA JİNEN KEDKARA CİHANE!” ve “KÖLE DEĞİL GÖĞÜN YARISIYIZ” yazılı pankartımızla alanda yer aldık. Sloganlarımız ve halaylarımızla miting son buldu.

ÇANAKKALE YDG’Lİ KADINLAR 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu