Gençlik

Çanakkale’de Soma eylemleri

Patlamanın yaşandığı gece biraraya gelen kitle örgütleri, İskele Meydanı’nda 3 günlük nöbet kararı aldı. Aralarında YDG’nin de bulunduğu gençlik örgütleri de 14 Mayıs günü için ders boykotu kararı aldı. 14 Mayıs günü gençlik örgütleri sabah 10.00’da Terzioğlu ve Anafartalar Yerleşkesi’nde ÇOMÜ Öğrencileri olarak biraraya geldi ve fakültelerde boykot çağrıları yaptı.

Ardından kitle yürüyüşe geçerek kampüs girişine kadar geldi. Yürüyüş sırasında bir belediye otobüsü aracı öğrencilerin üzerine doğru sürdü. Öğrencilerin tepkisine otobüs şoförü küfürle karşılık verince öğrenciler araca müdahale ederek uzaklaştırdı. Kampüs girişinde öğrenciler ücretsiz ulaşım hakkını kullanmak istedi ve iki otobüs işgali gerçekleştirdi. İki otobüs kontak kapattı. Bunun üzerine öğrenciler Çanakkale-İzmir karayolunu trafiğe kapatarak otobüslerin geçişini engelledi.

Ardından kitle Atatürk Caddesi’ni trafiğe kapatarak İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada bölgeye gelen TMŞ ve çevik kuvvet kitleye yürüyüş sırasında birçok kez saldırmasına rağmen öğrencilerin kararlı duruşu karşısında acizleşerek kitlenin arkasından yürümek zorunda kaldı. Yürüyüşe devam eden kitle Cuma pazarı mevkiinde Anafartalar yerleşkesinden yürüyüşe geçen kitleyle çok coşkulu bir buluşma gerçekleştirdi. Binlerce insanın katıldığı yürüyüş oldukça coşkulu idi. AKP il binasına gelen kitlenin polise ve AKP’ye karşı öfkesi gözden kaçmadı. Burada sendikalar bir açıklama yaptı.

 

Eylemler 15 Mayıs’ta da sürdü

15 Mayıs sabah 09.30’da sendikaların öncülüğünde biraraya gelen kitle örgütleri İŞKUR’un önüne kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Burada yapılan açıklamanın ardından kitle İskele Meydanı’na yürümek istedi ama polis caddeyi kapatarak yürüyüşe izin verilmeyeceği konusunda anonslar yapmaya başladı. Bunun üzerine sendikalar yürüyüş yapmayarak toplanma alanına geri döndü. Kitle örgütleri sendikaların bu tavrına tepki göstererek alandan çekildi.

15 Mayıs saat 18.00’de İskele Meydanı’nda biraraya gelen kitle kordon boyu yürüyüş gerçekleştirdi. Öfkeli kitle İskele Meydanı’na dönerken caddeyi trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis anons yapmaya başlasa da kitle alkış ve ıslıklarla polise tepki gösterdi. AM binasının önünde bekleyen kitle açıklama yaparak meydana tekrar döndü ve eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu