Güncel

Çatalkaya’da Beşler anıldı!

 

2 Şubat 2011’de kış üstlenme kampının çökmesi sonucunda ölümsüzleşen 5 kadın gerillanın mezar yerleri kısa bir süre önce açıklandı. Bizler de Beşleri anarak mücadelelerini sahiplendiğimiz göstermek amacıyla Çatalkaya mahallesinde bir etkinlik gerçekleştirdik. 

Su Deposu meydanında partizan ve YDG olarak sinevizyon gösterimi ve marşların okunduğu bir etkinlik gerçekleşirdik.

Gerilladan yapılan açıklamadan sonra alanda toplantılar alarak, tartışmalar yürüttük. Yapacağımız her çalışma ile onları sahiplenmenin önemi üzerine tartışmalar yürüttükten sonra yapacağımız bir etkinlikle Beşler’i anma kararı aldık.

Etkinlik gününden birkaç gün öncesinden mahallede çalışma yürütmeye başladık.

Etkinlik günü (28 Mayıs) saat 20.00’da Çatalkaya Su Depo’sunda başladı.

Etkinlik yapılan saygı duruşunun ardından bir giriş konuşması yapılarak Beş kızıl Karanfil’in yaşamını mücadelesini anlatıldı. Giriş konuşması yapan kadın arkadaş açıklamasında “Onlar, devrim mücadelesinin en ön saflarında ve en ileri mevzilerinde savaşan, isyanı büyüten kadınlardı. Onların adları, kadının edilgenliğine vurulan darbenin ve örgütlü kadınların alanlarda inisiyatif alma ve önderleşme mücadelesinin kodları olacaktır. Onlarla sesimizi kazanacak, onların ayak izlerine basarak, kadının kurtuluş mücadelesini büyüteceğiz!” diyerek mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Ardından çeşitli videolardan bir araya getirilmiş bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlik  Beşler’e dair birkaç şiir okunmasıyla devam etti, sonra Grup Göç’ün marşları eşliğinde Beşleri bir kez de isyan marşları ile andık.

Etkinlik “Bizler Beş Kızıl karanfilimizden bize kalan en büyük miras onların kadın toplumsal cinsiyet rollerinden sıyrılarak, kadına vurulmuş zincirleri parçalayarak önderleşmişlerdir işte bizler bu mirası sahiplenerek onları mücadelemizin her alanında yaşatmaya devam edeceğiz” şeklinde kapanış sözleriyle sona erdi.

İzmir Partizan okurları

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu