Güncel

ÇED raporu değil fişleme raporu

 

Çanakkale’nin Karabiga ilçesine kurulması planlanan CENAL Termik Enerji Santrali’ne ait enerji iletim hattının ÇED Raporu’nu hazırlayan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) raporda kentin etnik haritasına da yer verdi. Ortakları arasında Cengiz Holding ve Alarko Holding’in de bulunduğu santralin enerji iletim hattının raporunda kentin etnik dağılımına ve toplumsal ilişkilerine dair bilgilere yer verilmesi “TEİAŞ Çanakkalelileri fişliyor mu?” sorusunu akıllara getirdi.

ÇERKEZLER, BOŞNAKLAR…

TEİAŞ tarafından hazırlanan ÇED Raporu’nda Çanakkale nüfusunun etnik yapısına ve toplumsal ilişkilerine dair şu ifadelere yer verildi: “Toplumda çekirdek aile yaygındır.

Toplum; Türkmenler, Pomaklar, Yörükler, Bulgaristan göçmenleri ve az sayıda Kumuk Türkleri ve Çerkez ile Boşnak’tan oluşur. Boşnak ve Yörükler genelde tarım ile uğraşırlar. Fakat halk etnik yapıya göre ayrılmamış birlik içinde yaşamaktadır.

Fakat her toplum kendi kültürel yapısını korur. İl ve ilçe merkezlerinde büyük ölçüde modern giyim örnekleri benimsenmiştir. Kırsal kesimden gelen bayanlar, beyaz yemeni adı verilen eşarp ve şalvar ile siyah naylonumsu kumaştan pardösü giyerler kırsal kesim erkeklerinde ise baskın giyim türü, pantolon, ceket ve kaskettir. Yörede erkeklerin şalvar giydiği pek görülmez.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu