Güncel

Cemevi’nde Newroz coşkusu

Mersin: Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi tarafından Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Yapılan kutlamaya; BDP Yenişehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Hasan Kapıkıran ve Saniye Ağbay, BDP Toroslar Belediyesi Eş Başkan Adayları Emine Kocadağ ve Bedrettin Gündeş, BDP Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Adayı Yüksel Mutlu, BDP Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Bedri Kuran da katıldı.

Dernek tarafından yapılan açılış konuşmasında, 9 ay önce polis tarafından gaz fişeği ile vurulan ve yaşamını yitiren Berkin Elvan anıldı. Yapılan açılış konuşmasından sonra dualarla başlangıç yapmak üzere platforma alevi dedeler çağrıldı. Dedeler, ilk olarak Berkin Elvan başta olmak üzere tüm yitirilenler için katılımcıları saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından, dedelerin yaptığı konuşmalarda birlik ve beraberliğe vurgu yapılırken Newroz’un birleştirici etkisinin bu sene daha kuvvetli olması dileği üzerinde duruldu.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Foloklor ekibi, izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattı. Karadeniz ezgilerinin ağırlıkta olduğu folklor gösterisine, sırasında izleyiciler de halaylarla eşlik etti. Folklor gösterisi bittikten sonra dernek gençliğinin oluşturduğu müzik grubu türkü ve deyişlerini izleyenlerle paylaştı.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açıla soruşturmalara karşı direnişte olan öğrenciler de yapılan kutlamaya Kapı Önü Fakültesi Direniş Çadırı’yla katıldı. Yürüttükleri hukuk mücadelesi için dayanışma masası açan öğrencilerin de Newroz coşkusuna eşlik ettiği kutlamada daha sonra alevi dedesi Hasan Kılavuz konuştu. Kılavuz yaptığı konuşmada halkların kardeşliğine vurgu yaparken cemevinin kapısının herkese açık olduğunu dile getirdi.

Newroz kutlamasının Kawa’nın mücadelesinden Seyit Rıza’nın direnişine uzandığını sözlerine ekleyen Kılavuz, tüm doğanın canlandığı bahar başlangıcı olan bu günlerde de mücadelenin birleştirici etkisine oldukça ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kutlama, Kılavuz’un yaptığı konuşmanın ardından semah gösterileri ve müzikle devam etti. Son olarak Mikail Aslan ve Emre Saltık’ın verdiği müzik ziyafetiyle kutlama tamamlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu