GüncelManşet

Çemişgezek’te Suruç Şehitleri anıldı

Dersim/Çemişgezek: 5 Ağustos’ta Çemişgezek Paşacık köyünde Suruç’ta katledilen 32 devrimci anıldı. Şehitleri anma etkinliği 13 köy tarafından örgütlenirken yaklaşık 150 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Başta Suruç şehitleri olmak üzere tüm devrim ve demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Paşacık köyü muhtarı Savaş Biçici tertip komitesi adına yaptığı açıklamada devletin saldırılarının daha öncede gerçekleştiğini belirtirken Dersim’in, Maraş’ın, Çorum’un, Sivas’ın, Gazi’nin, Roboski’nin ve Suruç’un unutulmayacağını bir kez daha vurguladı.

 

“Dersim’i insansızlaştırmaya çalışanlara kayıtsız kalmayalım”

cemisgezekte suruc anmasi2Doğayı katledenlere, kültürümüzü bizden alamaya çalışanlara, bizi yozlaştıranlara, bizlere yaylayı yasaklayarak önce geçim kaynaklarımızı elimizden almayı ardından köylerimizi boşaltarak Dersim’i insansızlaştırmaya çalışanlara karşı artık susmanın ve kayıtsız kalmanın zamanı olmadığını dile getirdi. Yapılması gerekenin birlik ve dayanışma içerisinde kalmanın gerekliliği haykırılırken tertip komitesi adına yapılan konuşma sonlandırıldı.

 

“Çelişkiler devlet eliyle yoğunlaştırılıyor”

cemisgezekte suruc anmasi3Ardından Erkalkan köy muhtarı Hüseyin Yıldırım sözü alırken Alevi ve Sünni arasındaki çelişkilerin devlet tarafından yoğunlaştırılmasına değindi. Etkinliğin bu çelişkilere karşı birlik içerisinde örgütlendiğini öne çıkardı. Ahmet Arif’in Anadolu şiirinin okunması ile Çemişgezek topraklarında doğup büyüyen ve kültüründen vazgeçmeyen Doğan Çelik sahne aldı.

Birlik ve dayanışma mesajları ile seslendirilen ezgiler sonrası İHD Elazığ Şube Eski Başkanı Cafer Demir bir konuşma gerçekleştirdi. Yerel sanatçı Ali Bıra‘nın müzik dinletisi ile kültürel bölüm son buldu. Suruç şehitlerinin anılarla yaşatılacağına değinilerek anma etkinliği sonlandırıldı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu