GüncelManşet

Cerattepe davasını duruşma salonu terk edilerek protesto edildi

H. Merkezi: Artvin Cerattepe’de çıkarılmak istenen maden için hazırlanan ÇED raporuna karşı açılan Türkiye’nin en geniş katılımlı davası olarak bilinen davanın bugün karar duruşması yapılıyor.

Rize’ye taşınan davanın karar duruşması öncesinden Artvin ve Rize’de valilikler OHAL kapsamında eylem yasağı getirdi. Yasağa rağmen birçok kişi adliye önünde buluştu.

Artvin’den ve diğer illerden gelenler Rize Adliyesi önünde buluştu.

Duruşma süresi boyunca avukatlar, adil yargılama koşullarının bulunmadığına vurgu yaparak Artvin’in iki gündür polis ablukasında olmasına ve davanın taraflarının Rize’ye alınmamasına tepki gösterdi.

Yasağa rağmen adliye önünde buluşuldu

751 kişi ve kurumun müdahil olduğu Türkiye’nin en büyük ekolojik davası olarak değerlendirilen Cerattepe davası Rize İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

Kitle engellemelere rağmen adliye önünde toplanırken, onlarca avukat maden karşıtı mücadelenin savunmansını yaptı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding tarafından Artvin Kafkasör Yaylası’nda bulunan Cerattepe’de kurulan madene karşı halkın açtığı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) iptal davası bugün görüldü.

Artvin halkının işletilen madene karşı günlerce süren direniş ve nöbet eylemi sonucunda, iktidar ÇED iptal davası tamamlanana kadar maden faaliyetini durdurmuştu.

751 kişi ve kurumun müdahil olduğu en büyük çevre davası niteliği taşıyan dava öncesinde Rize İdare Mahkemesi’nin bulunduğu adliye önü polis tarafından kapatıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu