Güncel

Çerkes soykırımı protesto edildi

 

İstanbul: Bugün (21 Mayıs) Büyük Çerkes Soykırımının ve sürgününün 150. yılı sebebiyle Galatasaray Lisesi önünde Çerkesler buluştu.

21 Mayıs 1864 yılında Kuzey Kafkasya’dan Çarlık Rusyası tarafından sürülen başta Çerkesler olmak üzere Kuzey Kafkasya’dan bir çok ulus bugün farklı ülkelerde yaşıyorlar. Sürgün Çerkeslerin sosyo-ekonomik, politik, kültürel ve ulusal gelişimleri üzerinde olumsuz rol oynarken bir yandan da sürgün sırasında 500.000 insan katledildi. Büyük Çerkes Soykırımı ve Sürgününü anmak ve Rusya Başkonsolosluğu önüne yürüyerek protesto etmek isteyen bir çok Çerkes kurumu saat 19.30 sıralarında Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Çerkes kıyafetleri ve Çerkesya bayrakları ile “Rusya soykırımın hesabını verecek”, “150 yıldır kanayan bir yara Çerkes Soykırımı” gibi pankartlar açtılar.

Kitlenin içerisine HDP’nin de destek amacıyla katılması ile birlikte bir çok kişi HDP’nin kitlenin içerisinden çıkmasını istedi ve HDP kitlesine yöneldi. HDP İstanbul il başkanı Şamil Altan yaşanan kısa bir tartışmanın ardından “Ben de Çerkes’im ve burada Kürt, Ermeni kardeşlerimle beraber bu eyleme destek olmak için geldik. Ancak kitlenin yürüyüşe katılmamamızı istemesini dikkate alarak Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapacağız” diyerek yürüyüşe katılmayacaklarını belirtti.

Kitlenin yürüyüşe başlarken “HDP dışarı” demesi ile beraber HDP kitlesi tarafından “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz” sloganları atıldı. Bunun üzerine kitle yürüyüşe devam etti.

Şamil Altan yaşanan durum üzerine açıklama yaparak “ Biz HDP olarak halkların kardeşliğini savunuyoruz ve nasıl Kürdistan faşizme mezar olacak diyorsak aynı şeyi Kafkasya için de söylüyoruz. Bugün ki durum sistemin bir etkisi olarak karşımızda durmaktadır.” dedi. Açıklamanın ardından “ Yaşasın halkların kardeşliği” sloganıyla kitle dağıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu