DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Hindistan’da kadın muhabire dava: “Fotoğraflar yalan söylemez”

Kendisini demokrasi diyarı olarak adlandırmaktan geri durmayan Hint devletinin hedefinde devrimci ve ilerici medya var.

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre 180 ülke arasında 142. sırada yer alan Hindistan, gazetecilere dönük baskılarına devam ediyor. Hindistan devletinin hedefinde bu kez Müslüman kadın gazeteci ve foto muhabiri Masrat Zahra var.

Koronavirüs ile salgın dönemi incelenen Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Hindistan 180 ülke içerisinde 142. sırada yer alıyor. Kendisini demokrasi diyarı olarak adlandırmaktan geri durmayan Hint devletinin hedefinde devrimci ve ilerici medya var.

 

“Dünya koronayla devlet gazetecilerle mücadele ediyor”

Son dönemde Müslümanları hedef alan politikaları hayata geçirmeye çalışan Hint devleti, bu durumu haberleştiren gazetecilere dava açıyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası medya kuruluşları için serbest foto muhabiri olarak görev yapan Masrat Zahra hakkında “milli değerlere aykırı” haber yaptığı ve “gençleri zehirlediği” gerekçesiyle dava açıldı.

Avaninews’te yer alan habere göre Zahra için açıklama yapan Jammu ve Keşmir Gazeteciler Cemiyeti, “tüm dünya Corona salgınıyla savaşırken ve polisin Corona ile savaşmak için birlikte durması gerektiğinde, polisin gazetecilere dava açmaya ve taciz etmeye başlamasının talihsiz olduğunu” söyledi. Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Jammu ve Keşmir’deki gazetecilerin, ülkenin diğer bölgesindeki gazetecilerle aynı ifade özgürlüğü hakkına sahip olup olamayacağını sordu.

 

“Fotoğraflar yalan söylemez”

Hindistan Medya Kadın Ağı (NWMI) ise Zahra’ya karşı davayı açıklama yaparak kınadı. NWMI, fotoğrafların yalan söylemediğini, ancak bu gerçeklerin hükümetin işine gelmediğini belirtti. Kadın Ağı, polis ve güvenlik güçlerinin gazetecilere dönük tehdit ve tacizlerini durdurmasını ve Zahra’ya açılan davanın geri çekilmesini istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu