Dünya

Cezayir’de eylem yasağına rağmen binler Buteflika’ya karşı sokakta!

81 yaşındaki Cezayir Devlet Başkanı Buteflika’nın, Nisan ayında yapılacak seçimlerde yeniden aday olacağını açıklaması üzerine, gösteri yasağına rağmen binlerce kişi sokaklara çıkarak protestolar düzenledi.

H. Merkezi: Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir’de 81 yaşındaki Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, bir dönem daha bu görevde kalmak için Nisan ayında yapılacak seçimlerde aday olacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından başkent Cezayir ve birçok kentte, gösteri yasağına rağmen protestolar düzenlendi.

Başkent Cezayir’in merkezindeki protestolara katılan binlerce eylemci, üzerlerinde “Beşinci döneme hayır” ve “Ne Buteflika, ne Said” yazılı pankartlar taşıdı.

Eylemcilerle polis arasında yer yer çatışmalar yaşandığı da bildirildi.

Devlet başkanlığı sarayına yürümek isteyen Buteflika karşıtlarından onlarca kişi gözaltına alındı.

Cezayir’deki durum ne?

İşsizlik oranının yüksek olduğu ve büyük sosyal sorunlar yaşandığı Cezayir’de yolsuzluk da çok yaygın.

Devlet Başkanı Buteflika, 2011 yılında yaşanan “Arap Baharı”nın ardından reform sözü vermişti. Ancak insan hakları örgütleri Cezayir’de medya ve muhalefet üzerinde ağır bir iktidar baskısı olduğunu söylüyor.

Devlet Başkanlığı’na beşinci kez aday olan Buteflika, 2013 yılında felç geçirmişti. Ancak Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, tekerlikli sandalye kullanan Abdülaziz Buteflika’nın sağlık sorunlarının, bir dönem daha devlet başkanlığı görevinde bulunmasının önünde bir sorun teşkil etmediği görüşünde.

Muhalifler ise Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika’nın perde arkasında devlet işlerini yönettiği ve bu görevi ileride resmen devralacağını söylüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu