Güncel

ÇHD’den 31 Mayıs’a çağrı

İstanbul: Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi bugün (30 Mayıs) Çağlayan Adliyesi’nde Gezi İsyanı’nın yıldönümü ve Gezi Şehitlerine dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

ÇHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’ndan Ceren Uysal’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Uysal 1 yıl önce yaşananların yüz binlerce insanın direnişi olduğuna dikkat çekerek “Tüm Türkiye’de milyonlar sokağı, sokakta olma bilincini, gündelik yaşamlarında karar alma özgürlüklerini ele geçirmiş, bu tarihe dek iktidarla kurulan ilişkinin baskın öğesi olan korku kırılmıştır.” dedi.

Gezi direnişini özgün kılan tek yanın milyonların sokağa dökülmesi ve kent meydanını işgal etmesi olmadığına dikkat çeken Uysal, bu süreçte kolektif yaşamın can bulduğunu, yüzlerce doktorun tüm tehditlere rağmen sokakta tıbbi yardım örgütlediğini, insanların artık medyaya güvenmediklerini dile getirdi.

Uysal, ÇHD İstanbul Şubesi olarak Taksim’de olacaklarını söyleyerek “Çünkü sokakta olmak, sokakta tepki göstermek bir haktır.” dedi. Bu süreçte katledilenleri saygıyla andıklarını söyleyen Uysal, 31 Mayıs’ta mücadelede yitirilenler ve baskı ve zorun dağıldığı özgür bir geleceğin mücadelesine sahip çıkmaya çağırdı.

Ayrıca ÇHD İstanbul Şubesi üyesi avukatlar, Gezi direnişinin yıldönümü nedeniyle yaşamını yitirenleri anmak için bugün var olan duruşmalarına boykot ederek katılmadı.

Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “ Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganlarının ardından basın açıklaması son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu