GüncelManşet

İşçiler bayramı direnişle, direnişte karşıladı: “Haklarımızı alırsak gerçek bayram olacak!”

H. Merkezi: Toplusözleşme talepleri kabul edilmediği için greve çıkan Mutlu Akü ve Form Mukavva; anayasal haklarını kullanarak sendikalaştıkları için işten atılan AKG Termoteknik, Diam Stant ve Orkide Yağ işçileri bayramı grev ve direnişle karşılıyor. En küçük taleplerinin uzlaşmaz ve sert bir tutumla karşılanmasına tepkili olan işçiler, mücadelelerini sürdürmekte kararlı. Bayramı buruk karşıladıklarını anlatan işçiler, “Haklarımızı alırsak, mücadelemizi kazanırsak bizim için gerçek bayram olacak” diyor. 

 

Mutlu akü işçileri 13 gündür grevde

mutlu aku iscisi

İstanbul Tuzla’da kurulu Mutlu Akü ve Mutlu Plastik fabrikasında çalışan Petrol-İş Sendikası üyesi 600 işçi bayramı grevle karşılıyor. Mutlu Akü işçileri Petrol-İş ile patron arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlamaması üzerine 13 Haziran’da başlayan grev devam ediyor. Patronun düşük ücret ve hafta tatilini belirsiz hale getiren 4’lü vardiya sistemi dayatması nedeniyle greve çıkan işçiler, mücadelelerini sürdürmekte kararlı. 

Mutlu Akü işçilerinin arife günü, bayram, seyran demeden alın terinin bekçiliğini yaptıklarını söyleyen bir işçi, Mutlu Akü işçilerinin grevden umutlu olduğunu, mutlu dönmekte kararlı olduklarını söyledi. “Patron daha öncesinden kiraladığı depoda aküler şarj edip müşterilere iletiyor” diyen Mutlu Akü işçisi, “Ama bu nereye kadar? Üretim olmayan fabrikada patron bir yere kadar direnebilir” dedi. Mutlu Akü işçisi şöyle konuştu: “Biz işçiler ise birliğimizle beraberliğimizle çorbamızı yine kaynatırız. Taleplerimiz karşılanmadan fabrikaya girmeyiz. Hep dediğimiz gibi TİS sürecinde ‘İş ekmek yoksa barış da yok’ şiarıyla duruşumuzdan taviz vermeksizin alın terimize sahip çıkmakta kararlıyız.” Mutlu Akü işçileri olası bir grev yasağına karşı ne yapılması gerektiğine ilişkin de tartışma yürütüyor. 

 

Orkide Yağ işçileri direniyor: “Hakkımızı arayacağız”

orkide iscileri

İzmir’de ‘FETÖ’ operasyonu sonrası el konulan ve yönetimine kayyım atanan Orkide Yağ işçileri de mücadelelerini sürdürüyor. Kayyımın “İşten atma olmayacak” sözüne rağmen Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler, sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadele etmekte kararlı. İşten atılan işçilerden biri de 12 yıllık Orkide Yağ işçisi Müjgan Kayalı. 12 yıllık işçi olmasına karşın hep asgari ücretle çalıştığını anlatan Kayalı, hakları için Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olduklarını ancak mağdur edildiklerini dile getirdi. “Mübarek gün bayrama mağdur olarak giriyoruz” diyen Kayalı, şöyle devam etti: “Bize küçülmeye gidiyoruz dediler ama asıl yasal haklarımızı aradığımız için, sendikalaştığımız için işten attılar. Direnişimize bayramdan sonra da devam edeceğiz. Bizi duymalarını ve işe geri almalarını istiyoruz. Biz oraya senelerimizi verdik. Hakkımızı istiyoruz.” 

Kendilerine yaşatılanların adil olmadığına işaret eden Kayalı, “Devlet bizi mağdur etmemeli. Biz devlete güvenerek yasal hakkımızı kullanmak istedik. İlk geldiğinde kayyım bizi topladı, işçi çıkışı olmayacak, mağdur olmayacaksınız dedi. Sonra da bizi ekmeğimizden etti. Kayyım hiçbir zaman bize destek olmadı” diye konuştu. İçeride çalışan işçilerin de korkutulduğunu, dışarıda bekleyen işçilerin yanına giden, selam veren destek olanların işten atılacağının söylendiğini aktaran Kayalı, kendisinin de arasında bulunduğu 5 kişiye de işten atıldıktan sonra tazminatlarının ödenmeyerek gözdağı verilmeye çalışıldığını aktardı. Direnişe devam edeceklerini ve haklarını arayacaklarını ifade eden Kayalı, dayanışma çağrısında bulundu. 

 

AKG direnişi sürüyor: “Davamız ekmek davası, kazanacağız”

akg bmis direnis4

İzmir Kemalpaşa’da Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan AKG Termoteknik işçilerinin direnişi, 26 Mayıs’tan bu yana sürüyor. Direnişteki işçilerden Dinçol Dinçer, haksız yere 28 kişinin Ramazan Bayramı öncesi işten atıldığını ifade eden Dinçer, “Her ne kadar bayramı buruk geçirecek olsak da  onurlu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Davamız ekmek davası, haklıyız ve kazanacağız… Patronların kölesi olmamak İçin mücadelemizi bayramdan sonra da kapının önünde tüm hızımızla sürdürmeye devam edeceğiz Tüm Müslüman aleminin bayramını en içten dileklerimle kutlarım” dedi. 

 

Diam Stant işçileri direnişte: “Bayram, işimizle, sendikamızla olacak”

diam stant iscisi

İstanbul Tuzla’da Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 90’dan fazla Diam Stant işçisi de bayramı mücadeleyle karşılıyor. İşçilerin fabrika önündeki direnişleri devam ederken, fabrika içinde üretim kısmi olarak devam ediyor.

Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınmasını talep eden işten atılan Diam Stant işçilerinden Cuma Gökçen, bayramı buruk geçirdiklerini ifade ederek, “O kadar insanı ekmeksiz aşsız bıraktılar. Biraz vicdan olsa yapmazlardı. Anayasal hakkımıza saygı duymadılar. Bakanlık onay verdiği şeyi kabul etmediler. İyi bir koşullarda bayrama girmeyi temenni ediyorduk” dedi. 

İşten atılan 15 işçinin geri alınması talebiyle 8 Haziran’da  üretimi durduran işçilerin hesabına 700 liranın yatırıldığını söyleyen Gökçen, “5 yıllık da olana da 2 yıllık olana da aynı para verildi. Ücretimizin yarısı yatırılmış. Bu paraya kirayı mı vereyim, mutfağa bir şey mi alayım? Birilerinden borç alabilirsem kirayı ödeyeceğim. Bayramda çocuklarıma bir şey alamadım çok üzülüyorum. İşimizi geri versinler, sendikamıza evet desinler. Bayram böyle olacak.”

 

Form Mukavva 34 gündür grevde: “Bayramı fabrika önünde geçireceğiz”

form mukavva grev

İzmir’de bulunan ve Selüloz-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Form Mukavva işçilerinin grevi 33. gününde. Ortaya ücretin 1500 lira olduğu, işçilerin büyük kısmının asgari ücretle çalıştığı fabrikada işçiler seyyanen 425 lira zam istiyor. Patron ise 175 lira artış dayatıyor. Bugünkü şartlarda patronun verdiği zamla geçinmenin çok zor olduğuna dikkat çeken İşyeri Temsilcisi Mehmet Ali Atak, “Bayramı grevde karşılamak çalışan işçiler için güzel bir şey değil. Bayramdan önce bitsin, bayramı işimize getirelim isterdik. Ama uzlaşma olmadığı için bayramı fabrika önünde geçireceğiz. Bizim için gerçek bayram bu değil. İşveren yanaşmadığı için buruk bayram oldu. Haklarımızı alırsak, mücadelemizi kazanırsak bizim için gerçek bayram olacak” dedi. Atak, grevin başarısı için destek ve dayanışma çağrısında bulundu.  (Evrensel)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu