Emek

İşçiler direnişe geçti, patron polis çağırdı

H. Merkezi: PETKİM’de patronun geri adım atmaması üzerine “süresiz eylem kararı” alan işçiler, patronun kart okutma dayatması üzerine fabrika girişini kapadı. Patron ise fabrikaya polis çağırdı.

PETKİM’de patronla yetkili sendika Petrol-İş arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç alınamaması üzerine başlayan eylem süreci, patronun geri adım atmaması üzerine “süresiz eylem kararı”na dönüştü.

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, patronun bu uygulamalarıyla kendilerini daha da öfkelendirdiğini, bu saatten sonra yaşanacaklardan kendilerinin sorumlu olmadığını söyledi.

 

Fabrika önüne TOMA ve çevik kuvvet

İşçilerin araçlarıyla işyerine araç giriş çıkışını kapaması üzerine Aliağa İlçe Emniyet Müdürü alana geldi. Emniyet müdürü araçların “güvenliği bozduğunu” ileri sürerek eylemin sonlanmasını istedi. Petrol-İş temsilcileri ise eylemin sorumlusunun PETKİM patronu olduğu yanıtını verdi.

Görüşmeden sonuç alınamaması üzerine fabrika bahçesine TOMA ve çevik kuvvet polisi yerleştirildi ve kapının açılması anonsu geçildi. İşçiler ise önce polisin çekilmesini istedi. Bu sırada bazı işçiler polis amirlerine “Ceza kesiyorsanız kesin, müdahale niye ediyorsunuz?” diye tepki gösterdi.

Tartışmalar sonrasında işçilerin araçlarıyla polisin aynı anda çekilmesi kararı alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu