Emek

İşçiler maaş ve tazminatları için eylemde

 

Bursa: Galatasaray’ın başkanlarından merhum Özhan Canaydın’ın Bursa’da bir buçuk sene evvel kapanan gömlek fabrikasında çalışan işçiler, maaş, tazminat ve fazla mesai ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı. Kadın bir işçi, “24 sene çalıştım, gençliğimi aldı bu fabrika ama tazminatımı alamadım.” dedi.

Eski Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın’ın sahibi olduğu ve geçtiğimiz sene alınan iflas kararıyla kapatılan Biesseci Bursa Tekstil Sanayi Ticaret AŞ çalışanı işçiler, maaş ve tazminat ücretlerini alamadıkları için eylem yaptı. Kent Meydanı’nda toplanan 100’e yakın işçi, yaklaşık bin kişinin mağdur edildiğini söyledi. Grup adına açıklama yapan Gülçin Özdiker isimli işçi, şunları kaydetti: ” Bu fabrikaya yıllarca emek verdik. Ancak Özhan Bey’den sonra yapılan yönetimsel hatalar yüzünden firmamız günden güne kan kaybetti. Burada sorumlu, firmanın bu kötü gidişini doğru analiz edemeyip, zamanında doğru kararı almayan Biesseci AŞ üst yönetiminindir. Bu kadar basit hatanın üst üste gelmesi ve yapılması gerekenin nedense bir türlü yapılmaması bizde bu olayların bilinçli ve kasıtlı olarak buralara getirildiği fikrini doğurmuştur. Geldiğimiz noktada 2 yıldır bir arpa yolu alınamadı. İflas halinde almaya hak kazandığımız maaşlarımızı dahi birçoğumuz alamadık. Bundan sonra artık hukuki ve sosyal yollarla organize olup, hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”

Meydanda toplanan mağdurlardan Şöhret Şanlı isimli kadın işçi de “Tam 24 sene çalıştım. Fabrika gençliğimi aldı. Ama ben tazminat ve maaş alacağımı alamadım. Söz verdiler, rahmetli başkanı çok seviyorduk, patronlara güvendik ama alacağımızı ödemediler.” diye konuştu. Zehra Doğan da 17 yıldan beri çalıştığını ama ne tazminat ne de maaşını alabildiğini, bunun da yaklaşık 28 bin lira olduğunu dile getirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu