Güncel

İşçilerden tabutlu eylem

Bursa: ENA Tekstil patronun sendika düşmanlığı, geçtiğimiz günlerde Teksif Sendikası’na üye oldukları için işten atılan, 3 işçinin mücadelesi sürüyor. ENA Tekstil önünde yapılan basın açıklamasında taşerona ve açlığa mahkûm bırakılan tekstil isçiliği için temsili cenaze töreni düzenlendi, helva dağıtıldı.
24 Ocak günü fabrika binası önünde toplanan Teksif işçileri ve Türk-İş’e bağlı diğer sendikaların temsilcileri, Tümtiş ve üyeleri birçok ilerici, devrimci kurum ve düzen partisi CHP’de seçim vesilesiyle eyleme desteğe geldi. İşçiler “sendika hakkımız engellenemez,” “yaşasın iş ekmek mücadelemiz,” “yaşasın sınıf dayanışması” vb. sloganlar attı. Düzenlediği eylemde ilkin Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir konuşma yaptı. Özdemir “Kul hakkı yemedik diyenler yalan söylüyor” Tekstil işçilerini açlık sınırının altında çalışmaya mahkûm edenlerin, iktidarın, kul hakkı yemedik diyenlerin yalan söylediklerini belirten Sabri Özdemir, ENA Tekstil işçilerinin her zaman yanında olduklarını söyledi.
Özdemir’in ardından Teksif Şube Başkanı Ekrem Saraçoğlu’nda, sendikal örgütlükten dolayı 3.işçi arkadaşlarını neden işten atıldığını sordu. Saraçoğlu konuşmasının devamında “önceki gün ENA Tekstil yönetimi tarafından fabrikada çalışan bayan arkadaşımızın gece yarısı 12’de sokağa bırakılması bardağı taşıran son damla olmuştur” dedi Demirtaş Organize Sanayi Sitesi’nde çalışan yaklaşık 40 bir tekstil işçisinin %98’inin sendikasız olduğunu ifade eden Saraçoğlu, Avrupa’da bu oranın %80 olduğunu söyleyerek “biz anayasanın bize vermiş olduğu sendika hakkını, örgütlenerek daha yüksek çıtalara taşırsak, daha iyi ücret, daha fazla sosyal hak sahibi oluruz” dedi. Konuşmaların ardından tekstil işçiliği için temsili olarak helva dağıtıldı.
Kendilerine verilen haklarının ellerinde alındığını söyleyen işçiler, daha önce verilen ikramiyelerini, erzaklarının ellerinden alınması, ve iş yerindeki baskıların artması nedeniyle Sendikaya üye olduklarını
ifade ettiler. Ve bu nedenle de ellerinde alındıkları hakları ile birlikte, yasal hakkı olan sendikal haklarının verilmesini istedi.
Ancak fabrika önünde işçiler tarafında kurulan çadır, DOSS patronları ve güvenlik güçlerin baskısını göğüslemeyen sendika yöneticilerinin olumsuz duruşu, eylemden sonra çadır sendika yöneticileri tarafında kaldırıldı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu