Emek

“İşçiye uzanan eller kırılır”

Kartal: 3 Eylül günü kendilerine verilen işe geri alma sözünü tutmayan CHP’li Maltepe Belediyesi’nde sendikalı oldukları için işten çıkarılan Maltepe işçileri, CHP Maltepe İlçe Binası’nı işgal etmiş; CHP Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin partilileri “teröristler binamıza saldırdı” diyerek kışkırtarak polis eşliğinde işçileri linç ettirmeye çalışmıştı.

Bu saldırıya karşı bir araya gelen Maltepe işçileri, Genel-İş 1 Nolu Şube, Partizan, BDSP, DHF, DAF, TKP, Sosyalist Parti Girişimi, Kaldıraç, ESP bugün (5 Eylül) akşam saatlerinde bir eylem düzenledi.

 

Yürüyüşe engelleme

Maltepe belediye binası önünde bir araya gelen kitle “Faşist CHP hesap verecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ile Maltepe Meydanı’nda bulunan Maltepe CHP İlçe Binası’na doğru yürüyüşe geçmek istedi.

Ancak yürüyüşün yasal olmadığını iddia eden sivil polis ve amirleri, “gerekirse müdahale ederiz” şeklinde tehdit ederek yürüyüşü engellemek istedi. 2 otobüs çevik kuvvetin barikat kurduğu ve ortamın çok gerildiği eylemde kitlenin kararlı duruşu sonucu çevik kuvvet geri çekilmek zorunda kaldı.

Mustafa Zengin, işçiler fakir”, “Mustafa Zengin Maltepe’den defol”, “Maltepe işçisi yalnız değildir”, “Gün gelecek, devran dönecek; CHP işçiye hesap verecek”, “Faşist CHP hesap verecek”, “İşçiye kalkan eller kırılsın” şeklinde slogan atan kitle CHP Maltepe İlçe Binası karşısında bulunan meydana geldi.

İşten atılan ve kendilerine verilen söz tutulmayan işçilerin eyleminde; meydanda CHP Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin imzalı “Her Şey Maltepeliler İçin…” yazılı bir konteyner bulunması da dikkat çekiciydi.

 

Eyleme provokasyon girişimi

Burada ilk olarak yaşadıkları süreci kısaca anlatan Maltepe işçisi, sözü daha sonra Genel-İş 1 Nolu Şube Başkanı Mahmut Şengül’e bıraktı.

Şengül, işçilere söz verildiği işçilerin aylardır işsiz olduğunu vurgulayarak; verilen sözlerin tutulması gerektiğinin altını çizdi.

Ardından kitle adına açıklamayı Maltepe işçisi İlhan Yıldırım okudu.

Açıklama sırasında, işçilere destek vermek için meydana girmek isteyenlere polisin engel olmak istemesi, eylemi daha gerginleştirdi. Eylemcilerle polis arasında tartışma yaşandı. Bu sırada bir sivil polisin tartışmayı kameraya alma çabası karşısında tartışma daha da alevlendi. Polis geri çekilmek durumunda kaldı.

Yıldırım tarafından okunan açıklamada geçtiğimiz aylarda Mersin’de direnen çivi fabrikası işçilerinin Mersin CHP binasında eylem yapmak istemeleri karşısında CHP’nin saldırgan yine saldırgan bir tutum takınmış olduğu hatırlatıldı ve “İşçiler, emekçiler CHP’nin bu gerçek yüzüne hiç de yabancı değillerdir” denildi.

Açıklama sırasında insanların eyleme girişine engel olan polis, bu kez bir kişinin elinde Türk bayrağı ile eylemin ortasına giriş yaparak provokasyon yaratmak istemesine sessiz kalarak gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Eylemciler, insanların eyleme katılması noktasında “hassas” davranan polisin sivil faşisti de “aynı hassasiyetle” alandan uzaklaştırılmasını istedi. Tepkiler üzerine, sivil faşist, çevik kuvvet tarafından “gözaltına alınacağı” söylenerek alandan uzaklaştırıldı.

Gerginliği rağmen sürdürülen açıklama verilen sözler tutulana kadar eylemlerin süreceği belirtilip, “O gün biz işçilere el kaldıranlar, linç etmeye çalışanlar, unutmasınlar ki; işçilere, emekçilere kalkan ellerin hesabını da bu toprakta yaşayan ve her türlü baskıya direnen işçiler ve emekçiler soracak ve tarihin çöplüğüne atacaklardır” sözleriyle sonlandırıldı.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu