Kadın

Çocuk gelinler ölüyor

H.Merkezi: Yeni Kadın dünyada ve Türkiye’de yaşanan çocuk gelinlere dair açıklama yaptı.

Yemen’de yaşanan 40 yaşında bir erkekle evlendirilen ve “gerdek gecesi” hayatını kaybeden çocuk gelinlerden Türkiye’de yeni çıkan yasalarla okullarda evlenmenin önünün de açılmasıyla artacak olan çocuk gelinlere kadar birçok konuya değinilen açıklamada Yemen’de evlenme yaşının 17 olmasına itiraz bakanlarca itiraz sonucu 15 yaşına gelmeden evlenen çocukların sayısı kadınların yüzde 25’ine tekabül ettiğine dair bilgilendirme yapılıyor.

Kadın olmanın dünyanın her yerinde ve her zaman zor olduğunun vurgulandığı açıklamada Yeni Kadın; erkek egemen sistemin kadın badeni üzerinde kurduğu hâkimiyetten bahsederken ve sitemin kadına bakış açısını anlatırken; “Kadın olmak; ucuz ve yedek işgücü, yaşamı boyunca emeğinin değeri olmayan, “görevi olarak belirlenenleri” yerine getirmediği/getiremediği taktirde ölüm de dahil her türlü insanlık dışı yaptırıma layık görülen, sistemin ihtiyaç duyduğu dönemlerde bol bol doğurması istenilen, ikinci – üçüncü sınıf insandır kadın” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye de son dönemde yaşanan Gezi Direnişin de konu edildiği açıklamada; Yeni Kadın olarak bu halk direnişinin sahiplenicisiyiz. Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan bu halk direnişin şehitleri olup onurumuzdurlar. Bir kez daha hatırlatırız ki; bundan böyle doğuracağımız çocuklarımız sizin polisiniz değil, Mehmet, Abdullah, Ethem, Ali İsmail, Medeni, Ahmet olacaktırlar. Direnişteki kırmızı, siyah elbiseli, pantolonlu, gözleri ateş saçan kadınlar olacaktırlar. Çocuk gelinler değil, tacizlerinizi haykıran Elifler olacaktır! Yasalarınız, hapishaneleriniz, cezalarınız, taciz, tecavüzleriniz bizleri yıldıramayacak!

Artık sokaklardan evlere dönmüyoruz. Çocuk gelinlerin olmaması, kadın katliamlarının durdurulması, taciz ve tecavüzlerin son bulması, kadın emeğinin hak ettiği değeri alması, kısacası tüm emek dünyasının insanca yaşayabilmesi için sokaklardayız” diyerek açıklamayı sonlandırıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu