Güncel

Çocuk istismarcısı Hamit Polat cezalandırılsın!

Dersim: Korucu ve servis şöförü Hamit Polat 11 yaşındaki S.A’ya tecavüz girişiminde bulunduğunun ortaya çıkması sonucu çarşamba günü gözaltına alındı. Taşımalı eğitimin yapıldığı köylerde servis şöförlerinin devletin koruculuğunu yapması köy halkını haklı olarak yeterince kaygılandırıyor.
Yeni Demokrat Kadın’ında içinde bulunduğu Dersim Kadın Dayanışması bugün (24 Ocak) Dersim Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısı ile önce Mazgirt ardından Pertek ilçelerinde yaşanan çocuk istismarlarının sorumlulularının yargılanması ve en ağır cezaları almaları için takipçi olacaklarını belirttiler.
Dersim Kadın Dayanışması adına basın metnini okuyan Duygu Kurban açıklamada; “Toplumumuzda kadınların tacize-tecavüze maruz kaldığı dönemleri unutmadık. 38’de kadınlar devlet yetkililerinin tecavüzlerinden kurtulmak için kendileri kayalıklardan aşağı atmışlardır. Yine OHAL dönemlerinde yaşanan taciz ve tecavüzler dün gibi aklımızdadır. Böyle bir durumda, devlet parası ile kardeşine silah tutmaktan çekinmeyen korucuların getirilip bu denli hayatımıza sokulmasının bu tür olayları çoğaltmaktan başka anlam gelmeyeceği bilinmelidir. Koruculuk kaldırılmalı Hamit Polat cezaladırılmalıdır” dedi.
Kurban, 4 yıl önce Ovacık’ta AKP ilçe eski başkanı Rıza Çolak’ın 14 yaşında zihinsel engelli bir kıza tecavüz girişiminde bulunurken yakalanmasının ardından tutuklu yargılanmaya başlamasına rağmen şu anda serbest olduğunu, zaman faktörünün kullanılarak yaşananların unutturulmaya çaılışıldığını söyledi. Rıza Çolak davasında olduğu gibi bu davada da iktidarın hizmetkarlarını korumak isteyeceğini ifade eden Kurban, Dersim halkını bu davanının takipçisi olmaya çağırdı. Dersim Kadın Platformu olarak bu davaların peşini bıraklamaycağını vurgulayan Kurban; “Hamit Polat cezalandırılsın, çocuk istismarları konusunda gerekli önlemler alınsın ve toplumsal barış için koruculuk kaldırılsın” taleplerini söyledi. “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” sözlerinin ardından basın toplantısını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu