Güncel

“Çocuklarımızın yanındayız”

 

Mersin: Eğitim haklarını alabilmek için üniversite kapısı önünde eylem yapan Mersin Üniversitesi öğrencileri 4 Mart Salı günü kendilerine açılan soruşturma ve alınan tedbir kararlarına karşı aileleri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Ailelerin “Bizim çocuklarımız yolsuzluk, hırsızlık yapmadı” dediği eylemin ardından yapılan görüşmede rektör yardımcıları soruşturmalardan ceza çıkacağını ifade ederken, aileler ise hem çocuklarının yanında olacaklarını hem de ceza durumunda rektörden hesap soracaklarını belirtti.

 

“Benim çocuğum yolsuzluk, hırsızlık yapmadı”

Hakkında tedbir kararı verilen Eren Can Aybek’in annesi bir konuşma yaptı. “Benim çocuğum hakkında ölen arkadaşına sahip çıktığı için rektörlük soruşturma açtı, tedbir kararı verdi. Bunları yapan rektörlüğü kınıyorum. Benim çocuğum başkaları gibi yolsuzluk, hırsızlık yapmadı, kimseyi öldürmedi. Şu an benim çocuğumun eğitim hakkı engelleniyor bunun hesabını kim verecek” dedi.

Basın açıklaması ve konuşmaların ardından aileler, emek ve demokrasi güçleri ve üniversitelilerden oluşan bir heyet rektörlükle görüşmeye gitti. Öncelikle “Rektör yerinde yok” denerek bekletilen heyet daha sonra rektör yardımcılarıyla görüştüler.

 

Yarım ve birer dönem uzaklaştırma cezası isteniyor
Rektörlük işgali sonrasında üniversitelilerin taleplerini kabul edip altına imza atan Rektör Yardımcısı Yüksel Özdemir ile yapılan görüşmeye BDP Büyükşehir ve Yenişehir Eşbaşkan Adayları da katılırken, üniversiteyi temsil eden heyetin saldırgan ve ciddiyetsiz üslubu dikkat çekiciydi.

Görüşme sırasında rektör yardımcıları ailelere çocuklarının kesinlikle cezasız kalmayacaklarını söyleyerek, tedbir kararı verdikleri öğrencilere bir dönem okuldan uzaklaştırma cezası, soruşturma açılan öğrencilere de bir hafta ile bir ay arasında değişen okuldan uzaklaştırma cezası vereceklerini söyledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu