Kültür&Sanat

Çok dilli Nejva…

İstanbul: 28 Şubat Cuma günü HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar’ın peşine takılarak, onun bir günlük seçim maratonuna dâhil olduk. Bu maraton sırasında planda olmayan HDP Sarıyer’in dayanışma şöleni de programa dâhil edilince saat 21.00’e gelirken, Aydınlar ile birlikte seçim bürosu açılışı ve BDP kadın şöleninden ayrılarak Sarıyer’e doğru yol aldık.

Şölenin gerçekleştiği düğün salonuna vardığımızda oldukça kitlesel, samimi ve coşkulu bir etkinlikle karşılaştık. Tam bu sırada sahnede Zazaca ezgiler söyleyen 7 kişilik bir müzik grubu vardı. Daha sonra bir Türkçe, bir Kürtçe türkü söyleyen grubun ismi Nejva’ydı.

 

Çok dilli bir müzik grubu…

Etkinliği bırakıp grubun peşine düştük. Grubun sözcüsü Mesut Gökdai ile şölen karmaşası içerisinde ayaküstü kısa bir sohbet gerçekleştirdik ve Nejva’yı konuştuk.

Nejva, Farsça “sır” anlamına gelen bir kelimeymiş. Gökdai, bu grubun 3 senedir var olduğunu ve aralarında hem profesyonel hem de amatör müzisyenler bulunduğunu ve grubunun tamamının da gençlerden oluştuğunu söyledi.

Çok dilli türküler söyleyen Nejva’nın Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Arapça, Zazaca ve daha birçok dilde bilinen türküleri dillendirdiğini anlatan Gökdai; grubun ilk olarak Başak Kültür ve Sanat Vakfı bünyesinde oluştuğunu söyledi.

 

“Halklar arasında bir dil…”

Gökdai ile müziğe biçtikleri misyon üzerine sohbet ettiğimizde, “Müziğe halkların arasında bir köprü, bir araç olarak düşünen bir grubuz” diyor Gökdai. Bu amaçla insanlarla biraraya gelmek için müzik yaptıklarını söyleyen Gökdai’ye teşekkür ediyoruz.

Nejva 14 Mart’ta Kadıköy’de ve 12 Nisan’da İsviçre Zürih’te konser verecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu