Güncel

Çorum’da gerçekleştirilmek istenen anmaya ikinci kez soruşturma!

21 Mayıs 2017 tarihinde Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın mezarı başında gerçekleştirilmek istenen anmaya ikinci kez soruşturma açıldı.

Ankara: 21 Mayıs 2017 tarihinde Çorum’da mezarı başında gerçekleştirilmek istenen Komünist önder İbrahim Kaypakka anmasına ikinci kez Çorum savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Aralarında şehit ve tutsak ailelerinde bulunduğu 25 kişiye, İbrahim Kaypakka’ya anmasından dolayı ikinci kez soruşturma açıldı. 29 Nisan 2018 tarihinde açılan ikinci soruşturmada, aralarında Partizan, Devrimci Parti, SMF, SODAP gibi kurumların üye  ve faaliyetçileri de yer alıyor. Soruşturma açılan 25 kişinin ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

86 kişi hakkında soruşturma açılmıştı

12 Ağustos 2017 tarihinde ilk olarak açılan soruşturmada, 18 Mayıs’ta Kızılay’da ve 19 Mayıs’ta Tuzluçayır’da yapılan İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler anmalarına dönük soruşturma başlatıldığı ortaya çıkmıştı. Aralarında Partizan, PŞTA, DHF ve birçok devrimci, demokratik, yurtsever kurum üyesi, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın da olduğu 86 kişi hakkında açılan soruşturmaya gerekçe ise “örgüt propagandası” olmuştu.

Ne olmuştu?

18 Mayıs İbrahim Kaypakkaya’yı anma etkinlikleri kapsamında 21 Mayıs 2017 tarihinde Çorum’da Kaypakkaya’nın mezar başında bir anma gerçekleştirmek için Ankara’dan otobüs kaldırılmıştı. Çorum-Sungurlu girişinde jandarma tarafından otobüs durdurularak anma engellenmeye çalışılmıştı. Valilik’ten, İçişleri Bakanlığı’ndan ve iki sulh ceza hakimliğinden verilen talimata göre 31 Mayıs 2017 tarihine kadar Çorum-Karakaya ve İbrahim Kaypakkaya’nın mezarının olduğu mezarlığa giriş çıkışların yasaklandığını bildiren jandarma, İbrahim Kaypakkaya’ya dair bireysel ya da herhangi bir toplulukla yapılmak istenen hiçbir anma ya da ziyarete izin vermemişti. Üç arama noktası kurarak, cenazeye katılmak isteyen kitleye GBT yapan jandarma, tüm flama ve pankartlara el koymuştu. İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerinin olduğu ve daha önce hiçbir yasaklama bulunmayan DHF ve Partizan flama ve pankartları da geri verilmemişti. Çorum’dan Ankara’ya dönen kitle, Çorum’daki keyfi uygulamayı, Ankara Yüksel Caddesi’nde basın açıklamasıyla protesto etmişti.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu