Güncel

Çukur Mahallesi’nde Newroz

İstanbul: Devlet 18 Mart’tan itibaren Newroz’a olan düşmanlığını ilan etmiş durumda. Topyekün Newroz’a savaş açtı. Ancak Kawaların Dehak’a karşı yaktığı ateşi söndürmeye yetmedi gücü…

Bugün 21 Mart! Her yerde Newroz coşkusu ve öfke var. Bu yerlerden biri de Çukur Mahallesi idi.

Beyoğlu’nun arka sokaklarında, “kentsel dönüşüm” ile harabeye çevrilen binalarla dolu bir bölge burası. T. Kürdistanı’ndan göçle buraya gelen Kürt aileler, eşcinseller, siyahlar ve göçmenler… Oldukça kozmopolit, aynı zamanda en yoksul bölgelerden biri…

HDK: Boyun eğmeyeceğiz!

İlk olarak Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelen kitle adına HDK 2. Bölge/Beyoğlu olarak hem Kürtçe hem de Türkçe açıklamalar okundu.

Eylemin dört bir yanı yüzü aşkın çevik kuvvet tarafından çevrilmiş, Taksim adeta savaş bölgesi ilan edilmişti. Polis, her an saldıracakmışçasına gergin bir ortam yaratmıştı.

Polisin fiziki baskısına rağmen gerçekleştirilen açıklamada “Hukumeta AKPê; bi fikra têkoşîna azadî û wekheviya gelekî, bi zordariya polîsan û qedexeyan bisekinîne, bipeşînî Amed û Stenbolê piştre heû derê Tirkiye kir mîna gadên cengê” denildi.

Son olarak Kürt halkının baskılara boyun eğmeyeceği belirtilen açıklamanın ardından kitle, Çukur Mahallesi’nde, Newroz ateşi etrafında buluşmak üzere dağıldı.

Çukur Mahallesi’nde Newroz ateşi

Newroz’un yapılacağı sokağın başına kadar çevik kuvvet eşliğinde gelen kitle, burada polise tepki gösterdi ve geri çekilmesini istedi. Basının bir kısmının da Newroz alanına girmesi engellenerek, Newroz alanına geçildi.

Burada yakılan Newroz ateşinin ardından türküler ve zılgıtlar eşliğinde büyük bir halay kuruldu. Rengarenk giyinmiş olan Kürt kadınların, başını çektiği halayda sık sık “Bijî Newroz”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehîd namirin”, “Bijî serok Apo” sloganları atıldı.

Etkinlikte yapılan açıklamalarda devletin Newroz düşmanlığı protesto edildi. ardından alanda büyük sarı-kırmızı-yeşil flamalar açıldı.

Kadınların balkonlardan Newroz’a alkış ve zılgıtlarla destek verdiği görüldü.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu