Güncel

Cumartesi anneleri 481. haftasında buluştu

İstanbul: Cumartesi anneleri bugün (14 Haziran) 481. Haftasında 12 Haziran 1994’te gözaltında kaybedilen Vecdin Avcıl için Galatasaray Lisesi önünde buluştu.

İlk olarak Lice’de kalekol yapımına karşı direnişte hayatını kaybedenlere değinilmesinin ardından 1995’te kaybedilen Murat Yıldız’ın ablası  Hanife Yıldız söz alarak “Bizim artık bu devletten beklentimiz yok. Yaptıkları gözümüzün önünde.” dedi.

Hayrettin Eren’in kızkardeşi İkbal Eren ise yarın babalar günü olduğunu belirterek katillerin kanlı ellerini evlatlarına nasıl uzatacaklarını, evlatlarından katil olduklarını nasıl saklayacaklarını sordu.

Mardin Derik’te gözaltında kaybedilen Vecdin Avcıl’ın abisi Behçet Avcıl söz alarak önce kardeşinin kaybedilme sürecini Kürtçe yaptığı konuşma ile dile getirdi. Vecdin Avcıl’ın mezarının 2012’de bulunduğunu ancak devletin 2 yıl boyunca cenazeyi vermediğini ifade eden Avcıl, “AKP 75 Kürt milletvekilim var diyor, ancak o milletvekilleri Kürt olduklarını bile açıklayamıyorlar.” dedi. Ardından Vecdin Avcıl’ın Mardin’de yaşayan oğlu Yasin’in gönderdiği mektup okundu.

481. haftanın basın açıklamasını Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya yaptı. Taşkaya, “Bizler evlatları karakollara sağ girip bir daha çıkamayanlar, karakol değil adalet istiyoruz. 481 haftadır söylüyoruz: Hakikatlerin açığa çıkması ve geçmişle hesaplaşma siyasal ve toplumsal ilişkilerin demokratikleşmesi ile mümkündür.” dedi.

Basın açıklaması Vecdin Avcıl’ın kaybedilme süreci ve sonrasının anlatılması ile son bulurken, 18 Haziran’da gerçekleşecek “12 Eylül” mahkemesine 80’lerden bu yana bir şey değişmediğine değinilerek çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu