Güncel

Cumartesi Anneleri 512. haftasında

İstanbul: Cumartesi Anneleri 512. haftada 19 yıldır mezarı bulunamayan İsmail Şahin’in akıbetini sordu.

19 yıldır kendisinden haber alınamayan İsmail Şahin’in akıbetini soran Cumartesi Anneleri; Hasta olan İsmail Şahin’in eşi hastalığından dolayı bu haftaki nöbete katılmadığı için “Hepimiz burada Kiraz”ız diye belirtti.

Hastane de yatmakta olan Kiraz Şahin bu haftaki eyleme katılamadığı için “Yüreğim sizinle” diye belirttiği bir ses kaydıyla “birçok koşula rağmen aranızda olabiliyordum ve şuan yapabilsem tekrardan aranızda olurdum” diyen Kiraz “ben çocuklarımı o meydanda büyüttüm. Çıkarsam eğer torunumu da orada büyüteceğim” diye belirtti.

Failler belli kayıplarımız nerede

Cumartesi annelerinden söz alan bir anne “Kiraz Şahin ile her zaman birlikte katıldığını ve katiller bulunana kadar hepimiz burada Kiraz’ız” dedi.

Ali Ocak “İsmail faili meçhule giderken Recep Tayyip Erdoğan Büyükşehir Belediye Başkanıydı ve İsmail belediyede temizlik işçisiydi. O dönem çalışanın akıbetini sormayan Erdoğan hala da sessizliğini sürdürmeye devam ediyor” dedi.

Devamında söz alan İkbal Eren, Kiraz şahin’in çocuklarının bu meydanda büyüdüğünü ve insanlığa dair bir görevinin olduğu ve bu görevi yerine getirirken hastalığa yakalandığını belirtti. İnsanlık görevinin failleri ortaya çıkarmak için mücadele etmek olduğunu açıklayan Eren, failler belli kayıplarımız nerede dedi. Eren konuşmasının devamında Cizre’de yaşanan çocuk katliamlarına dair olarak da “90’larda beyaz Toros araç geldi-aldı ve götürdü derdik.  Şimdi ise plakasız araçlar bu görevi yerine getiriyor” dedi.

Fail devlet

512 hafta açıklamasını Alaz Erdost okudu. Erdost, yaşam hakkı ihlallerine değinerek keyfi öldürmelerin giderek arttığını ifade etti. Hükümetlerin yaşam hakkı ihlallerine dair adım atmaktan çok kendi yasalarını ayaklar altına almaya devam ettiğini belirten Erdost “20 gün içerinde Cizre’de plakasız polis araçlarından hedef gözetilerek açılan ateşle öldürülen 3 çocuk” olduğunu belirtti.

Erdost konuşmasının devamında, “Cizre’de Nihat’ın öldürülmesinden bir gün sonra Başbakan Davutoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada: Filistinli çocukları öldüren İsrail devletinin başbakanı Netanyahu, aynı Paris’teki teröristler gibi insanlık suçu işliyor  derken Kürt çocukları öldürmeyi neredeyse doğal hale getiren hükümetin başbakanı olarak siz de insanlık suçu işliyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından eylem sonlandırıldı. 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu