Güncel

Cumartesi Anneleri 524. kez adalet nöbetindeydi!

H. Merkezi: Bugün Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen, Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Savunucuları 524. kez yaptıkları eylemde 12 Eylül kayıplarından Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, eylem esnasında Yedigöl’ün fotoğrafının yanına çok sevdiği için çay ve simit koydu. 89 yaşında olduğu için eyleme katılamayan anne Zeycan Yedigöl‘ün yazdığı mektup okundu.

Anne Yedigöl mektubunda “34 yıldır gözaltında kaybedilen oğlundan haber almak için bekleyen bir anneyim. 34 yıldır acabalarla yaşıyorum. Çıkıp gelir mi umudumu içimden atamıyorum. 34 yıldır her gece başımı yastığa ‘oğlum neredesin?’ diye koyuyorum” ifadelerine yer verdi. Anne Yedigöl oğlunun kemiklerinin bulunması için 2011 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan’la görüştüklerini hatırlatarak, “Gerçekten isteseydi çocuklarımızın mezarı bulunabilirdi. Evren gerçekten yargılanıp hapsedilebilirdi. Ama Erdoğan bunları yapmak istemedi” diye belirtti.

“Onlar insanlık onurunu savundular”

Nurettin Yedigöl’ün işkence ile katledilmesinin tanığı olan Ümit Efe eylemde yaptığı konuşmada, Yedigöl’e gözaltında 4 gün boyunca çok yoğun işkence uygulandığını belirtti. Efe, “İşkence nedeni sosyalist düşünceleri ve polis sorularını asla cevaplamamasıydı” dedi. Efe, Yedigöl’ün gözaltındaki tutumuna ilişkin “Onlar insanlık onurunu savundular” dedi.

Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl de eylemde yaptığı konuşmada, “Biz Nurettin’i baharı karşılarken kaybettik, bize bahar gelmedi, 34 yıldır kara kışı yaşıyoruz” dedi. Yedigöl, verdikleri mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı.

Nurettin Yedigöl’ün diğer kardeşi Sevim Yedigöl’de, kardeşinin akıbetini sordu.

Yedigöl ailesinin avukatı Eren Keskin ise dava sürecine ilişkin bilgi verdi. Yedigöl davasındaki avantajın tanıkların olması olduğunu belirten Keskin, “Bu tür davalar cezasızlıkla sonuçlanıyor, biz 34 yıldır aynı şeyi söylüyoruz çünkü devlet aynı devlet” şeklinde konuştu.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına haftanın açıklamasını yapan İkbal Eren, Türkiye’de devlet görevlilerine insan hakları ve hukuk ilkelerine aykırı suçlardan hesap sorulmadığını belirtti. Yedigöl’ün gözaltına kaybediliş sürecini aktaran Eren, Yedigöl’ün evine yapılan baskın sonucunda gözaltına alındığını hatırlattı, Yedigöl’ün Gayrettepe’deki işkence merkezi 1. Şube’ye götürüldüğünü, orada Mete Altan’ın başında bulunduğu işkence timi tarafından sorgulandığını belirtti. Eren son olarak, “Nurettin Yedigöl ve 12 Eylül işkence hanelerinde kaybedilenlerin akıbetleri açıklansın, failleri cezalandırılsın” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu