Güncel

Cumartesi Anneleri, “Biz Anneler Günü kutlayamıyoruz”

İstanbul: Galatasaray Lisesi önünde yapılan Cumartesi Anneleri oturma eylemlerinin 476. bugün (10 Mayıs) gerçekleşti. İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon bu hafta Abdülkerim Kalkan’ın akıbetini sordu.

Gözaltı kayıplarından Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, 1 Mayıs 1977, 6 Mayıs Denizlerin idam edilişleri ve 18 Mayıs İbrahim Kaypakkaya’nın Diyarbakır zindanında katledilmesini hatırlatarak, Mayıs ayının ölümler ayı olduğunu söyledi. Pazar günün Anneler Günü olduğunu hatırlatan Eren, “Kayıplarımızın kemiklerine ulaşıncaya kadar, kayıplarımızın faillerinden hesap soruncaya kadar anneler gününü kutlamayacağız” dedi. Eren’in ardından söz alan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun ve Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır söz alarak konuştu.

Basın açıklamasını İHD adına Cumartesi insanlarından Sıla Gemicioğlu okudu. Açıklamada Gemicioğlu, 1994 Mayıs ayında Cemal Yüzbaşı Temizöz tarafından Şırnak’ın Cizre İlçesi Mehmidi (İnci) Köyü’ne baskın düzenlendiğini ve Abdülkerim Kalkan’ın evinde de arama yapıldığını söyledi. Evde olmadığı için gözaltına alınamayan askerlerin köydeki tüm erkeklerin kimliklerini topladığını ve Abdülkerim Kalkan’ın kimliğini almak için gittiği karakoldan bir daha çıkmadığını ifade etti.

Gözaltına kaybedilmesinin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen sorumluların hala bu durumu kabul etmediklerini ancak Abdülkerim Kalkan’ın kaybedilmesinde dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Cemal Temizöz, Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atak, Cizre Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Cizre Savcısı Atilla Ceylan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından Cumartesi Annelerine karanfiller verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu