Güncel

Cumartesi Anneleri Gezi’yi selamladı!

İstanbul: Cumartesi Anneleri 428. haftada yakınlarının akıbetini sormaya devam etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan kayıp yakınları Taksim’de yaşanan direnişi selamladı.

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren‘in kardeşi Faruk Eren “Son 12 yıldır devletin Şiddetine maruz kaldık. Devletin bu şiddetini bilenler olarak yaşanan bu saldırıların son bulmasını istiyoruz. Gezi direnişini selamlıyor, gönlümüz Gezi’de” dedi.

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldızın annesi Hanife Yıldız “Her nerde olursa olsun direnen halklara buradan selamlarımızı yolluyoruz” diyerek direnişi selamladı. Yıldız artık ortalıkta bir devlet olmadığını, bundan böyle adaleti halktan beklediğini, dile getirdi.

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır, çocukları ve hamile olan kadınları gördüğünde üzüldüğünü belirterek şöyle açıkladı: “Çünkü onlara özgür ve onurlu bir dünya bırakamayacağımı düşünürdüm. ’68 ve ’78 kuşağı direndi, bu ülke için onurlu bir mücadele verdi. Ama ’90 kuşağı umutsuz duygularımı yıktı. Yüreklerimizi kabarttı. Bu düşüncelerini değiştiren 90’lılara selam olsun” dedi. Haftanın açıklamasını Nur Sürer okudu.

“Adalet, insan hakları, demokrasi ve barış talebimizde ısrar edeceğiz”

Sürer açiklamasinda, “Bu topraklarda güvenlik güçleri, emir komuta zinciri içerisinde, örgütlü bir biçimde yüzlerce insanı gözaltına alarak kaybetti” diyerek iktidarın kendini çeşitli zırhlarla koruduğunu dile getirdi.

“Devlet terörü ile bastırmak”

“Onların taleplerini devlet terörü ile bastırmak istedi. İktidarlar değişse de baskıcı, muhalifine zulmü üreten rejim değişmedi” diyerek sisteminin gerçekliğine dikkat çekti.

“Haklarımıza saygı göstermek sizin görevinizdir!”

Başbakana seslenen Sürer, haklarına saygı gösterilmesi, yurttaşlık taleplerinin yerine getirilmesi, devletin bir gereği olduğu belirterek açıklamasını, “Barışa zemin hazırlamak için silahların sustuğu bir dönemde demokrasiyi tahrip eden dayatmacı tarzınızdan vazgeçin” sürdür.

Kayıp yakınları daha fazla zaman kabedilmeden demokrasinin önünün açılmasını hatırlatarak açıklamasını bitirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu