Güncel

Cumartesi Anneleri | Kadir Keremoğlu dosyasındaki adaletsizliğe son verin!

Cumartesi Anneleri 838'inci hafta açıklamasında 26 yıl önce gözaltında kaybedilen 75 yaşındaki Kadir Keremoğlu’nun akıbeti soruldu

Haftanın açıklamasını yapan Zin Demir, “Kadir Keremoğlu’nun akıbetinin açıklanması ve adaletin sağlanması için devleti yönetenleri ve yargı makamlarını  inkara ve cezasızlığa son vererek görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Demir,  Keremoğlu’nun kaybediliş hikayesini ve dosyasında yaşananları şu sözlerle anlattı:

Yüksekovalı olan Keremoğlu ailesi Van’da yaşıyordu. Varlıklı olan aileyi tehdit eden JİTEM bağlantılı kişiler, “ölüm listesinde adınız var” diyerek haraç istiyordu. Aile haraç vermeyi reddedince onların hedefi haline geldi.

75 yaşındaki iş insanı Kadir Keremoğlu 14 Nisan 1995 tarihinde namaz kılmak için Van merkezdeki Keremoğlu Camisine gitti. Cami çıkışı 01 EA 600 plakalı Beyaz Toros ve ona eşlik eden 65 ER 279 plakalı Doğan, 06 FH 600 plakalı Broadway ve 34 ALL 82 plakalı otomobildeki kişiler tarafından kaçırıldı.

“Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz”

Ailenin Van Emniyet Müdürü, Van Valisi ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile görüşerek söz konusu bilgileri paylaştığını ve tüm kurumlara başvurduğunu söyleyen Zin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişik tarihlerde aile ile iletişim kuran ve kendilerini özel harp dairesi ve istihbarat mensubu olarak tanıtan kişiler ile Yarbay rütbeli bir subay, babalarını teslim etmek için onlardan fidye istedi. Olay, Aktüel Dergisi’nin 285 ve 286 sayılı nüshalarında detaylarıyla yer aldı. Keremoğlu ailesi 13 Ocak 1997 tarihinde TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu’na verdiği ifade de yaşananları anlattı ve zanlıların isimlerini açıkladı. Ancak ailenin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. Diyarbakır, Hakkari ve Van adliyeleri arasında gidip gelen dosyada Kadir Keremoğlu’nun akıbetinin açığa çıkartılmasını, sorumlu olanların cezalandırılmasını sağlayacak nitelikte bir yargılama faaliyeti yürütülmesi. Yargısal yolların tüketilmesi üzerine dava 2015 yılında Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. AYM başvuruyu reddederek iç hukuk yollarını tamamen kapattı. Dava AİHM’e taşındı.
Kaç yıl geçerse geçsin Kadir ve tüm kayıplar için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Zin, “Devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 139 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu