Güncel

Cumartesi Anneleri Kırlangıçlı ile gazeteci Babaoğlu’nun akıbetini sordu

H.Merkezi: Cumartesi Anneleri eyleminde, bu hafta 24 yıl önce gözaltında kaybedilen Ali Kırlangıçlı ile gazeteci Nazım Babaoğlu’nun akıbetini soruldu, faillerinin yargılanmasını istedi. İnsanlığa karşı işlenen suçlardı cezasızlık zırhının kaldırılmasını isteyen kayıp yakınları, kaybedenlerin ve bu iklimi yaratanların yargılanmasını, ceza adaletinin sağlanmasını istedi.
Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri oturma eyleminde gözaltında kaybedilen Ali Kırlangıçlı ve Nazım Babaoğlu’nun akıbetini sordu.
Eylemde ilk sözü gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi gazeteci Faruk Eren aldı. Özgür Gündem gazetesinin Urfa Muhabiri olan Nazım Babaoğlu’nun haber için gittiği Siverek’ten bir daha dönmediğini hatırlatan Eren, Musa Anter, Hrant Dink, Metin Göktepe ve daha bir çok gazetecinin de “faili belli” cinayetler sonucu katledildiklerini söyledi.
Özgür Gündem gazetesine yönelik baskıların AKP iktidarın döneminde de devam ettiğini belirten Eren, gazetenin Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın hala tutuklu olduğunu, gazete ile dayanışma içerisinde olan aydın, yazar, gazeteci ve bilim insanlarına da ardı ardına cezalar verildiğini söyledi. “İktidarın istediği gibi yazmayan, göstermeyen basın baskı altında, kapatıldı, çalışanları tutuklandı” diyen Eren, onlarca gazetecinin tutsak olduğunu anımsattı. Eren, “Barış ve özgür bir ülke istiyoruz” dedi, bunun için gerçekleri yazmaya devam edeceklerini vurguladı.
Haftanın açıklamasını Hatice Onaran okudu. Devletin, gözaltında kayıp iddialarını araştırma ve soruşturma görevini yerine getirmediğini söyleyen Onaran, “Maddi gerçeği karanlıkta bırakarak hafızamızdan silmek istiyor. Gözaltında kaybetme suçunu dokunulmazlık zırhıyla cezasız bırakarak adalete ulaşmamızı engelliyor” dedi.
Onaran, Kırlangıçlı’nın gözaltında kaybedilmesinden; dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürü İbrahim Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Reşat Altay, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Operasyon Müdürü Şefik Kul, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun sorumlu olduğunu belirtti.
Kırlangıçlı’yı gözaltında kaybeden hukuksuzluk ve cezasızlık ikliminin sorumlularının ise dönemin Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergün, İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Başbakan Süleyman Demirel ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal olduğunu belirten Onaran, “Ali Kırlangıçlı’nın akıbeti açıklansın, kaybedenler ve kaybetme iklimini yaratanlar yargılansın. Ceza adaleti sağlansın” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu