GüncelManşet

Cumartesi Anneleri “Müjgân Ekin ve Taşkın Yasak Nerede?”

İstanbul: Her hafta Cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünde saat 12.00’de bir araya gelen Cumartesi Anneleri bugün kadın örgütlerinin de çağrısıyla “Müjgân Ekin nerede?” diye sormak için buluştu.

611. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eylemine kadın örgütleri ortak çağrı yaptı. Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde olduğu kadın örgütleri gözaltında kaybedilmek istenen Müjgan Ekin’in akıbetini sormak üzere Cumartesi Anneleri’nin eylemine çağrı yaptılar. 

Devleti fail tahtına oturtacağız”

Eylemde ilk sözü alan gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç oldu. Annesi Asiye Karakoç’un oğlunun akıbetini öğrenemeden geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdiğini ifade eden Karakoç, “Kayıplarımızın failleri devlettir. Devleti fail tahtına oturtacağız. 21 yıldır talebimiz reddedildi” ifadelerini kullandı.

“Sevgiyi büyütmeye çalışan çocuklardan korkuyorlar”

49 gündür kendisinden haber alınamayan Müjgân Ekin’in babası Esat Ekin de eylemde söz aldı. Bütün devlet mercilerine başvuru yaptığını ancak cevap alamadığını belirten Ekin, “Müjgan 24 Ekim’de Atakent’te gözaltına alındı. Görgü tanıklarının ifadesine dayanarak söylüyorum. Kayıt dışı görünüyor benim kızım. Sevgiye uçan kanatlı kızımdan ne istiyorsunuz? Devletin başında bulunan insanlar çocuklarımızdan ne istiyorsunuz? Bu devleti yöneterek ileri demokrasi, hak, hukuk diyorsunuz. Her şeyi tespit edebilmişken görgü tanıkları, mobese görüntüleri varken benim kızım 49 gündür nasıl kayıp. Benim kızım sizin elinizde, işkence uyguluyorsunuz. Binlerce yıl geçse de kızımı sizden alacağım. Bu ülkenin tüm çocukları benim çocuklarım. Sevgiyi büyütmeye çalışan çocuklardan korkuyorlar” dedi.

Yeni Müjgânlar, yeni Taşkınlar olmasın”

Amed’de 10 gündür haber alınamayan Taşkın Yasak’ın eşi Burcu Yasak’ın da gönderdiği mektup okundu. Mektupta şu ifadeler yer aldı:Gerçekleştirecek hayalleri olan tutulacak sözleri olan kısacası daha yapacak çok şeyi olan gencecik bir insan. Tek başıma sesimi duyuramıyorum. Sesime ses olun, ses verin ki daha gür çıksın. İzin vermeyelim yeni Müjgânlar, yeni Taşkınlar olmasın. Tek bir insan daha sevdiklerinden kopmasın. Tek bir annenin tek bir eşin gözü yaşlı kalmasın.

Mektup okunduktan sonra açıklamayı Cumartesi Anneleri adına okuyan Mukaddes Samiloğlu, “Bugün Dünya İnsan Hakları günü ama biz derin bir endişe içinde kendilerinden haber alınamayan iki genç insanın akıbetini sormak için buluştuk. Endişeliyiz çünkü ailelerin ve İnsan Hakları Derneği’nin Müjgan Ekin ve Taşkın Yasak hakkında kayıp iddiasıyla yaptığı başvurularda devletin ilgili kurumları dikkat çekici bir biçimde sessiz kalıyor. Hükümet derhal Müjgan Ekin ve Taşkın Yasak’ın nerede olduğunu açığa çıkartma yükümlülüğünü yerine getirsin. Ailelerinin ve bizim ‘Müjgan Ekin nerede?’, ‘Taşkın Yasak nerede?’ sorularımız cevaplandırılsın!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu