Manşet

Cumartesi Annelerinden devlete;“Buradayız”

İstanbul: Cumartesi Anneleri eylemlerinin 378. haftasında Nurettin Yedigöl’ün akıbiyeti için Galatasaray Lisesi önündeydi. Sadece kayıplarımızın bulunması için burada değiliz yaşam hakkımız içinde buradayız” diyen Cumartesi annelerinin eyleminde ilk sözü Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl aldı. Savaşın sürdüğünü ve insanların ölmeye devam ettikleri belirten Yedigöl “bu ülkede insanlar düşüncelerini özgürce ifade edebilmeli, benim abi sadece solcu olduğu için, sosyal demokrat olduğu için gözaltında katledildi ve hala bir mezarı yok” dedi.

Ardından gerçekleştirilen basın açıklamasını Leman Yurtsever okudu.

Yakınlarımızı kaybeden sistematik devlet terörü unutulmasın diye buradayız, bizi ve sevdiklerimizi hukukun dışına çıkaran yargı terörünü teşhir etmek için buradayız, devletin ‘öldürmek ve ölmek’ten ibaret gördüğü Kürt politikasına, her türlü hak arayışını ‘terör suçu’ sayan despotik yapısına itirazımızın bir ifadesi olarak buradayız diyen Yurtsever, devletin geçmişiyle yüzleşmediği sürece işlenen insanlık suçlarının tekrarlanacağını vurguladı.

Genelkurmayın 90’lı yıllara öykündüğünü belirten Yurtsever, askeri helikopterlerle uçurumlara atılan, askeriyenin kazanlarında yakılan, taburların bahçelerine gömülen kayıplarla daha “çok ölüm diyor”  dediğini belirtti. Yurtsever, başbakanın annelerin gözyaşları üzerinde politika yapmasına son vermesini aksi durumda bu politikaların sonuçsuz kalmaya mahkum olacağının altını çizerek sözlerini sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu